- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zniknięcie MultiBanku spowodowało zmianę średnich marż
W Polsce podstawą oprocentowania kredytów hipotecznych jest stopa WIBOR, która kształtuje się na podstawie stóp procentowych ustalanych przez NBP. Drugą składową oprocentowania są natomiast marże ustalane indywidualnie przez każdego z kredytodawców. Ponieważ stopy NBP od dłuższego czasu nie uległy zmianie również notowania WIBOR są ustabilizowane. Ma to odzwierciedlenie także w wysokości marż ustalanych przez banki.
Sprawdź, gdzie można dostać najlepszy kredyt na mieszkanie!
W listopadzie średnia marża dla kredytu na 300 tys. zł przy LTV na poziomie 80 proc. wyniosła 2,49 proc. Oznacza to spadek o jedynie 0,06 punktu procentowego w porównaniu z wartością z zeszłego miesiąca. Ta zmiana jest jednak spowodowana w znacznym stopniu połączeniem MultiBanku i mBanku co poskutkowało wyłączeniem z rynku MultiBanku jako osobnego podmiotu oferującego kredyty hipoteczne.
Zmiany w wysokości marży nie zanotowano natomiast w przypadku kredytów hipotecznych sprzedawanych w ramach cross-sellingu, czyli w pakiecie z innymi produktami bankowymi. Wartość ta kolejny miesiąc utrzymuje się na poziomie 1,67 proc.
W tym miesiącu nie zaskakują również kredyty denominowane w dolarach, ich średnie marże nie zmieniły się od czerwca bieżącego roku. Oznacza to utrzymywanie się wartości 9,2 proc. dla produktów w ofercie standardowej oraz 4,6 proc. dla tych z oferty pakietowej.
Spadek średnich marż dotyczy natomiast kredytów mieszkaniowych we wspólnej walucie. Obecnie wynoszą one 5,61 proc. dla ofert standardowych (spadek z 6,33 proc. w październiku) oraz 3,95 proc. (spadek z 4,19 proc. w ubiegłym miesiącu). Przyczyną tej zmiany, podobnie jak w przypadku kredytów złotówkowych, była zmiana liczby dostępnych ofert – Multibank, włączony w struktury mBanku, był jednym z nielicznych kredytodawców oferujących finansowanie w obcych walutach.
Trzeba jednak pamiętać, że dostęp do kredytów walutowych jest mocno utrudniony. W ofercie ma je jedynie kilka banków. Ponadto kredytodawcy niechętnie decydują się na finansowanie w obcej walucie – w praktyce jest ono dostępne jedynie dla niewielkiego grona klientów o najwyższych dochodach lub też zarabiających w danej walucie.
Autor: Gabriela Drzymalska
Podobne artykuły:
- W maju marże kredytów hipotecznych pozostały stabilne 2014-05-14
- Oferty kredytów hipotecznych pozostają niezmienne... 2014-03-18
- Co działo się z marżami kredytów hipotecznych w 2013 r.? 2014-01-14
- Wbrew oczekiwaniom, marże kredytów znacząco nie rosną 2013-11-12
- Stopy już nie spadają, ale marże nadal rosną 2013-10-16
- Niewielki wzrost marż kredytów hipotecznych w sierpniu 2013-09-11
- Marże kredytów hipotecznych w złotych wzrosły 2013-08-13
- WIBOR spada, marże rosną 2013-06-12
- Stagnacja na rynku kredytów hipotecznych 2013-04-18
- Zły okres dla potencjalnych kredytobiorców - marże wciąż rosną 2013-02-12
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!