- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zmiany w oprocentowaniu rzeczywistym kredytów hipotecznych
Luty przyniósł małą niespodziankę na rynku kredytów hipotecznych. Średnie oprocentowanie takich zobowiązań wyrażonych w polskim złotym co prawda spadło, ale już kredytów denominowanych w euro wzrosło.
Sprawdź najlepsze kredyty hipoteczne
Metodologia:
Porównywarka finansowa Comperia.pl każdego miesiąca zbiera wszystkie oferty kredytów hipotecznych, dla określonych modelowych parametrów, dla trzech walut: PLN, EUR, CHF. W tej puli, poza standardowymi propozycjami banków, znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe, co pozwala na pogląd o całym rynku kredytów mieszkaniowych. Uzyskane RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.
Parametry modelowego kredytu:
Wartość nieruchomości: 300 tys. PLN
Kwota kredytu: 200 tys. PLN
Okres kredytowania: 30 lat
Raty równe, rynek wtórny
Komentarz:
Kontynuowany cykl obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej przełożył się pozytywnie na spadek średniego oprocentowania kredytów w PLN. Luty bieżącego roku był już szóstym miesiącem z rzędu, w którym parametr ten notował coraz niższe odczyty.
Nieco gorzej zachowywało się średnie oprocentowanie kredytów w euro, które w lutym okazało się wyższe niż przed miesiącem. Jest to efekt zmian w ofercie jednego z banków udzielających takich zobowiązań.
Na rynku nadal nie są dostępne kredyty mieszkaniowe wyrażone we franku szwajcarskim. Dlatego też analizowanie oprocentowania takich zobowiązań pozostaje zawieszone.
W lutym średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wyrażonych w polskim złotym wyniosło 6,47 proc. Tym samym okazało się ono niższe od tego odnotowanego przed miesiącem o 0.07 pkt. proc. Jest to dość niewielka zmiana, zważywszy na fakt, że Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stosowane przez siebie stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Niestety, obniżka ta zbiegła się z niekorzystnymi zmianami w ofertach banków udzielających takich zobowiązań. W ostatnim czasie wzrosły bowiem marże kredytowe w Kredyt Banku, BZWBK, Nordea Banku, czy też Banku BPH.
Niekorzystne wahania oprocentowania wystąpiły także w przypadku kredytów w euro. W styczniu średnie RRSO takich zobowiązań wynosiło jeszcze 6,23 proc., podczas gdy w lutym nagle wzrosło do poziomu 6,60 proc. Na szczęście jest to efekt wyłączenia z naszych obliczeń oferty Deutsche Banku, gdyż instytucja ta udziela kredytów w euro tylko najlepszym klientom, więc nie jest ona dostępna dla szerokiego grona odbiorców.
Na rynku wciąż próżno szukać kredytów udzielanych we franku szwajcarskim. Dlatego też bieżąca analiza oprocentowania takich zobowiązań jest niemożliwa do przeprowadzenia.
Obecna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wygląda dość optymistycznie. Z punktu widzenia kredytobiorcy możliwe są bowiem dalsze obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Operacje takie pozytywnie wpłyną na wysokość oprocentowania zobowiązań w PLN, a tym samym na spadek wysokości płaconych rat kredytowych.
Autor: Jacek Kasperczyk
Podobne artykuły:
- Rzeczywiste oprocentowanie kredytów w euro spadło - raport eHipoteka.com.pl 2014-06-26
- Oprocentowanie kredytów w kwietniu pozostaje prawie bez zmian 2014-04-25
- W lutym rzeczywiste oprocentowanie kredytów hipotecznych praktycznie bez zmian 2014-02-18
- Wzrosło średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w euro 2014-01-21
- W grudniu spadło oprocentowanie rzeczywiste kredytów hipotecznych 2013-12-17
- Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych pozostaje bez zmian 2013-10-25
- Stabilna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych 2013-09-18
- Średnie oprocentowanie rzeczywiste kredytów hipotecznych nadal spada 2013-06-18
- Rzeczywiste oprocentowanie kredytów w złotych nadal spada 2013-05-21
- Rzeczywiste oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych rekordowo niskie 2013-04-23
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!