- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zdolność kredytowa - jak można ją zwiększyć?
Każdy potencjalny kredytobiorca przygląda się ofertom banków, analizuje różne ich parametry i podejmuje decyzję na podstawie najważniejszych dla niego kryteriów. Dla banków natomiast liczy się tylko jedna kwestia: zdolność kredytowa klienta. Co więc zrobić, żeby została ona korzystnie obliczona?
Sprawdź teraz najlepsze kredyty hipoteczne!
Poznanie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy pozwala bankom przewidzieć, czy raty kredytu będą spłacane terminowo. Poprzez porównanie dochodów i wydatków klienta ocenia się, czy dana osoba w ogóle może pozwolić sobie na kredyt. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, możliwe jest oszacowanie takiej wysokości zobowiązania, która „zmieści się” w domowym budżecie potencjalnego kredytobiorcy.
Czy zdolność kredytową można zwiększyć?
Tak! Banki zwracają szczególną uwagę na pewne kwestie. Ich znajomość pozwala przewidzieć, co może działać na korzyść klienta, a co wręcz przeciwnie. Warto więc poznać kilka prostych sposobów, które mogą przekonać bank, że udzielenie kredytu nie jest dla niego ryzykowne.
Po pierwsze: dochody
To, jaka będzie zdolność kredytowa w dużej mierze zależy od wysokości dochodów oraz pewności ich otrzymywania. Banki preferują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jako najbardziej stabilnej formy zatrudnienia. Nie znaczy to że ci, których zarobki mają inne źródło są bez szans. Ale muszą oni przedstawić więcej „dowodów” na to, że ich dochody pozwalają na zaciągnięcie kredytu.
Ponieważ im wyższe dochody, tym lepiej dla potencjalnego kredytobiorcy, warto znaleźć taki bank, który uwzględnia również zarobki osiągane w postaci premii czy prowizji. Szczególnie jeśli stanowią one znaczną część wynagrodzenia.
Dobrze jest też przemyśleć opcję zaciągnięcia kredytu ze współkredytobiorcą. Większość banków zgadza się na sumowanie dochodów osób przystępujących do kredytu. A to może to okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli jest ktoś, kto zgodziłby się na wspólne wnioskowanie o kredyt.
Po drugie: wydatki
Wielkość comiesięcznych wydatków także ma ogromny wpływ na to, jak wysoka jest zdolność kredytowa. Koszty utrzymania, alimenty czy zobowiązania wobec banków to tylko niektóre z nich. Zanim więc wniosek o przyznanie kredytu zostanie złożony, warto przeanalizować swoje wydatki i, jeśli to możliwe, zminimalizować je.
Posiadanie kart kredytowych czy limitów kredytowych w koncie działa na niekorzyść kredytobiorcy. Dlatego przed rozpoczęciem ubiegania się o kredyt należy spłacić wszystkie inne zobowiązania i zrezygnować z użytkowania tych sposobów finansowania swoich wydatków.
Do oceny wydatków banki wykorzystują wyciągi np. z rachunków osobistych, kart kredytowych. Można więc poprawić swój wizerunek w oczach banku unikając niepotrzebnych wydatków. Trzeba jednak pamiętać, by odpowiednio wcześnie zacząć kontrolować swoje finanse.
Po trzecie: kredyt
Poszczególne parametry kredytów mają wpływ na wysokość miesięcznej raty, ta zaś jest, jako dodatkowe obciążenie, porównywana z możliwościami klienta. Należy więc oceniać oferty banków również pod kątem tego, jaki wpływ warunki kredytu będą miały na zdolność kredytową.
Okres kredytowania pozwala rozłożyć kwotę zobowiązania na dłuższy lub krótszy czas. Im więcej będzie rat, tym niższa będzie spłacana co miesiąc część długu. Wieloletni kredyt będzie zatem mniejszym ciężarem dla bieżącego domowego budżetu, łatwiej więc osiągnąć odpowiednią do jego uzyskania zdolność kredytową.
Także wybór rodzaju rat ma znaczenie. Raty równe, mimo że są rozwiązaniem droższym, łatwiej mogą zostać spłacane, niż początkowo bardzo wysokie raty malejące. Lepiej więc zdecydować się na ten sposób spłacania kredytu, w przypadku gdy zdolność kredytowa nie jest dość wysoka.
Trzeba też pamiętać, że do otrzymania kredytu złotówkowego, nie jest wymagana tak wysoka zdolność kredytowa, jak do uzyskania kredytu w innych walutach. Różnice te wynikają z odmiennego sposobu wyliczania tego parametru w obu przypadkach.
Autor: Gabriela Drzymalska
Podobne artykuły:
- Kto może dostać kredyt hipoteczny? 2013-03-19
- Czy liczba dzieci ma wpływ na zdolność kredytową? 2014-11-26
- Kredyt na mieszkanie z rodzicami - dobry czy zły pomysł? 2014-11-13
- Jak bank wylicza maksymalną wysokość kredytu? 2014-11-07
- Singiel też może zwiększyć swoją zdolność kredytową 2014-08-27
- Sprawdź, na jak wysoki kredyt hipoteczny możesz liczyć 2014-09-08
- Rzeczywiste oprocentowanie kredytów w euro spadło - raport eHipoteka.com.pl 2014-06-26
- Średnie oprocentowanie kredytów eurowych w górę 2014-05-20
- Oprocentowanie kredytów w kwietniu pozostaje prawie bez zmian 2014-04-25
- Jak spłacać kredyt walutowy? 2014-03-14
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!