- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Wycena nieruchomości a kredyt mieszkaniowy
Wycena nieruchomości to oszacowanie przez bank wartości danej nieruchomości w celu określenia dostępnej kwoty kredytu hipotecznego. Z reguły maksymalna kwota kredytu nie może przekraczać wartości zabezpieczenia.
Banki korzystają z wyceny zewnętrznej, sporządzanej przez licencjonowanego rzeczoznawcę (operat szacunkowy nieruchomości) lub z wyceny wewnętrznej. Drugi wariant polega na wykonaniu zdjęć nieruchomości przez pracownika banku i jej ocenie przez analityka technicznego. Określając wartość nieruchomości, banki korzystają z wewnętrznej bazy danych dotyczącej cen transakcyjnych w danym rejonie.
Z uwagi na dynamiczny wzrost rynku kredytów hipotecznych większość banków posiada obszerne bazy transakcji w coraz większej liczbie regionów kraju, co pozwala na wykonanie wyceny wewnętrznej. Jest ona zwykle korzystniejsza dla klientów z uwagi na brak dodatkowych kosztów. W praktyce wycena wewnętrzna mieszkania czy domu może być niższa od ceny transakcyjnej, co w efekcie może wpłynąć na zaniżenie kwoty przyznanego kredytu.
Wycena nieruchomości jest potrzebna do ustalenia maksymalnej kwoty kredytu, jaką bank może udzielić klientowi. Jeśli wycena nieruchomości będzie niższa niż cena, za którą chcemy kupić nieruchomość, maksymalna kwota kredytu będzie równa kwocie z wyceny nieruchomości.
Warto wiedzieć, że taki mechanizm nie działa analogicznie w drugą stronę. Jeżeli wycena nieruchomości jest wyższa niż cena, za którą kupujemy mieszkanie (cena transakcyjna), banki niekoniecznie udzielą nam kredytu na większą kwotę. Nie możemy też liczyć na korzystniejsze warunki finansowania. Niektóre banki funkcjonują bowiem zgodnie z zasadą, że do ustalenia ceny kredytu i maksymalnej kwoty kredytu przyjmuje się niższą z dwóch wartości: z wyceny nieruchomości i ceny zakupu.
Są jednak banki, w których wyższa wycena nieruchomości pozwala na otrzymanie większej kwoty kredytu lub na obniżenie kosztów kredytu (np. niższa marża, niższy koszt ubezpieczenia brakującego wkładu własnego).
eHipoteka.com
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!