- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Wszystko o programie Rodzina na Swoim cz.2.
Rządowy program Rodzina na Swoim cieszy się wśród Polaków dużym zainteresowaniem. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ system dopłat do kredytów niesie ze sobą liczne korzyści. Zanim jednak podejmie się decyzję o zaciągnięciu takiego preferencyjnego kredytu, trzeba przyjrzeć się formalnościom z nim związanym.Nie ma na to jednak już wiele czasu - wnioski kredytowe są przyjmowane tylko do końca roku.
Sprawdź najlepsze kredyty na mieszkanie!
Co trzeba wiedzieć o kredycie preferencyjnym?
Program Rodzina na Swoim oferuje wsparcie finansowe ze Skarbu Państwa przeznaczone na pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego. Osoby należące do określonych grup-potencjalni beneficjenci, mogą przystąpić do programu jeśli spełniają stawiane przed nimi warunki (głównie dotyczące posiadanych praw do nieruchomości).
TUTAJ między innymi o tym kto może skorzystać z programu Rodzina na Swoim, oraz jak wysokie może otrzymywać dopłaty.
Warunki udzielenia kredytu i otrzymania dopłat
Lokal, na który chcemy przeznaczyć otrzymany kredyt, nie może być większy niż zostało to określone w ustawie. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 75m2, zaś domu jednorodzinnego - 140m2. Nieco gorzej mają single - oni kredyt w Rodzinie na Swoim mogą zaciągnąć tylko na zakup mieszkania, i to najwyżej 50-metrowego. Program obejmuje tylko nieruchomości położone na terenie Polski.
Wartość nieruchomości, na której zakup można zaciągnąć kredyt z dopłatami, równiej podlega pewnym limitom. Otóż cena 1 m2 nieruchomości nie może przekraczać pewnej granicy, opartej o średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Limity te są inne dla nieruchomości z rynku pierwotnego, a inne z rynku wtórnego (o 20 proc. niższe), oraz różne w każdym województwie i mieście wojewódzkim. Tabela wskaźników jest ogólnodostępna, m.in. na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.
Dopłaty wynoszą ok. 50 proc. odsetek w każdej racie. Na to w jaki sposób wylicza się ich wysokość mają wpływ nie tylko wysokość kredytu i obowiązującej obecnie stopy referencyjnej, ale i wielkość lokalu. Dla mniejszych jest to całość zadłużenia - mowa tu o mieszkaniach do 50 m2 (30 m2 dla singli) i domach do 70 m2. W przypadku większych nieruchomości dopłaty są proporcjonalnie mniejsze - wartość dopłaty wynikającej z wysokości kredytu i stopy referencyjnej należy skorygować o iloraz rzeczonych przed chwilą 30, 50 czy 70 m2 (w zależności od stanu cywilnego kredytobiorcy i rodzaju nieruchomości) i powierzchnii użytkowej nieruchomości.
Na co należy zwrócić uwagę?
Oprócz rządowej strony, w umowie bierze udział także wybrany bank. Dlatego decydując się na podpisanie umowy dotyczącej kredytu preferencyjnego warto porównać oferty banków, gdyż mogą występować między nimi znaczące różnice. Kryteria wyboru są w tym wypadku takie same jak przy wyborze zwykłego kredytu, czyli jego: oprocentowanie, kwota, okres spłaty czy rodzaj rat.
Autor: Gabriela Drzymalska
Podobne artykuły:
- Wszystko o programie Rodzina na Swoim cz.1. 2012-11-02
- Ranking kredytów hipotecznych w programie Rodzina na Swoim 2012-12-04
- Rodzina na Swoim - oferta jeszcze aktualna 2012-10-18
- Kwartalne zmiany w programie Rodzina na Swoim 2012-07-09
- Rodzina na Swoim - ranking kredytów 2012-07-06
- Rodzina na Swoim 2012-06-25
- Kredyt hipoteczny - dopłaty rządowe 2007-07-23
- Limity "Rodziny na swoim" wzrosły w 13 miastach wojewódzkich 2012-04-04
- Mieszkańcy Katowic mogą zaciągnąć relatywnie największy kredyt na mieszkanie 2012-03-30
- Ostateczne pożegnanie z "Rodziną na swoim" w Warszawie? 2012-03-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!