- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
WIBOR, LIBOR, EURIBOR - obce słowa, od których zależy rata Twojego kredytu
Zakup własnego mieszkania dla wielu osób jest bardzo dużym wydatkiem. Z reguły wymarzone lokum zostaje sfinansowane kredytem hipotecznym, który przez następne kilkadziesiąt lat trzeba spłacać. Ponieważ rata kredytu staje się ważnym punktem domowego budżetu, warto wiedzieć od czego zależy jej wysokość.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty hipoteczne!
Oprocentowanie kredytu hipotecznego to jeden z najważniejszych parametrów, od którego zależy nie tylko wysokość płaconej co miesiąc raty, ale także całkowity koszt zaciągniętego zobowiązania. Im oprocentowanie jest wyższe, tym większą kwotę odsetek zapłaci kredytobiorca. Warto wiedzieć, że na oprocentowanie kredytu hipotecznego składają się dwa elementy. Pierwszy to marża banku, który udzielił danego zobowiązania (ten element jest stały przez cały okres kredytowania). Drugi to wybrana stopa rynkowa, której wysokość jest uzależniona od aktualnej sytuacji panującej w gospodarce i decyzji odpowiedniego banku centralnego.
W Polsce rolę banku centralnego pełni Narodowy Bank Polski. To właśnie ustalane przez niego stopy procentowe bezpośrednio wpływają na kształtowanie się rynkowych stóp procentowych. W naszym kraju najważniejszą stopą, od której zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych zaciągniętych w polskim złotym jest WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). Trzeba wiedzieć, że wysokość stopy WIBOR, w zależności od okresu, przyjmuje różne wartości. Na przykład WIBOR1M (1-miesięczny) jest niższy niż WIBOR6M (6-miesięczny), a ten z kolei od WIBOR12M (12-miesięcznego).
Przykładowe stawki WIBOR przedstawiają się następująco (stan na 07.08.2012r.):
WIBOR1M - 4,91 proc.
WIBOR3M - 5,11 proc.
WIBOR12M - 5,14 proc.
Jeśli chodzi o zobowiązania zaciągnięte w euro, to stopą rynkową może być EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) - jej wysokość zależy od decyzji władz monetarnych Europejskiego Banku Centralnego, które ustalają wysokość stóp obowiązujących w Eurolandzie lub LIBOR (London Interbank Offered Rate) - stopa ustalana przez największe banki w Londynie.
Stopy ustalane w Londynie (LIBOR) dotyczą także innych walut, takich jak chociażby dolar amerykański, czy frank szwajcarski. Londyn jest uważany za kolebkę światowych finansów (największe instytucje finansowe mają tam swoje siedziby), dlatego też ustalane tam stopy rynkowe są powszechnie stosowane w światowej gospodarce.
Oprocentowanie kredytów hipotecznych stanowi jeden z podstawowych elementów mocno oddziałujących na koszty takich zobowiązań. To właśnie od tego parametru zależy wysokość płaconych rat, a także całkowita kwota zapłaconych odsetek. Niestety, sam klient nie ma wielkiego wpływu na wysokość oprocentowania swojego kredytu. Jedyne co może zrobić, to wynegocjować jak najniższą marżę w banku udzielającego mu zobowiązania, ponieważ poziom stóp rynkowych zależy od czynników, na które nie może oddziaływać.
Autor: Jacek Kasperczyk
Podobne artykuły:
- Marże kredytów hipotecznych w styczniu nie zaskoczyły 2014-02-11
- Jak zmiana WIBORU wpływa na zdolność kredytową? 2013-04-02
- RPP nie zmienia stóp, a rata kredytu rośnie o 45 zł 2012-01-11
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!