- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego - kiedy można i ile to kosztuje?
Kredyty hipoteczne stanowią bardzo dobry sposób na sfinansowanie zakupu różnego typu nieruchomości. Ten rodzaj zobowiązania ma jedną charakterystyczną cechę - bardzo długi okres spłaty, wynoszący nawet kilkadziesiąt lat. Czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty takiego zobowiązania? Jeśli tak, to w jaki sposób można tego dokonać?
Sprawdź teraz najlepsze kredyty mieszkaniowe!
Za wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego zazwyczaj przemawiają dwa argumenty. Pierwszy to chęć jak najszybszego pozbycia się wysokiego zadłużenia, a drugi to wykorzystanie sprzyjających warunków rynkowych (np. niskiego kursu walutowego przy kredytach walutowych) i nadpłata kapitału pozostałego do spłaty.
Pierwszy argument ma podłoże emocjonalne - na niektóre osoby posiadanie zadłużenia wpływa bardzo niekorzystnie. Drugi natomiast jest wykorzystywany z przyczyn czysto ekonomicznych. Bez względu na to, jakimi przesłankami kieruje się klient, przed dokonaniem wcześniejszej spłaty kredytu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Ważne jest dokładne sprawdzenie, czy nie jest pobierana prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu. Zazwyczaj nie przekracza ona poziomu kilku procent (1-2 proc.) naliczanych od nadpłacanej kwoty. Jednak biorąc pod uwagę, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, przed wykonaniem przelewu warto wszystko przeliczyć.
Kolejna sprawa to okres karencji (zazwyczaj do 5 lat), w ciągu którego każde dokonanie nadpłaty kredytu będzie wiązało się z koniecznością zapłacenia wspomnianej prowizji za wcześniejszą spłatę. Jest to dość istotne, ponieważ czasem warto poczekać (odłożyć w tym czasie dodatkową kwotę) i dopiero po upływie okresu karencji spłacić większą część kapitału.
Znaczna część banków nie nalicza żadnych opłat, ani nie stosuje okresów karencji w sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu. Szczegóły odnoszące się do tych sytuacji są zawarte w Tabelach Opłat i Prowizji stosowanych przez instytucje oraz w umowach kredytowych zawieranych z klientami. Z punktu widzenia klienta dużo lepszym rozwiązaniem jest zapis w umowie kredytowej, której treść poszczególnych paragrafów dużo trudniej zmienić - wymagają one bowiem zgody samego kredytobiorcy.
Autor: Jacek Kasperczyk
Podobne artykuły:
- Czy warto wcześniej spłacać kredyt hipoteczny? 2013-05-07
- Kredyty walutowe nie przysparzają nowych kłopotów - Indeks Zadłużenia maj 2014 2014-05-28
- Coraz mniej Polaków chce dofinansowania z MdM 2014-05-23
- W maju marże kredytów hipotecznych pozostały stabilne 2014-05-14
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- Stabilne zadłużenie osób z kredytami walutowymi - Indeks Zadłużenia kwiecień 2014 2014-05-02
- Już prawie 100 mln zł dofinansowania z MdM! 2014-04-09
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
- Mocny frank winduje zadłużenie kredytobiorców - Indeks Zadłużenia marzec 2014 2014-03-25
- Oferty kredytów hipotecznych pozostają niezmienne... 2014-03-18
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!