- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
W lutym marże kredytów hipotecznych nieznacznie wzrosły
WIBOR 3M, stanowiący składową oprocentowania złotowych kredytów hipotecznych, osiąga historycznie niskie wartości. Przedkłada się to pozytywnie na wysokości rat płaconych przez kredytobiorców. W obecnym stanie rzeczy, warto pomyśleć o zaciąganiu kredytu z ratą malejącą. Spłata kredytu rozpoczyna się od rat o najwyższej wartości, lecz przy niskiej stawce WIBOR nie powinna być zbyt dużym obciążeniem dla budżetu gospodarstwa domowego.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty na dom!
Kredytobiorcy z 20 proc. wkładem własnym, zaciągający kredyt w kwocie 300 tys. zł musieli w lutym liczyć się ze wzrostem średniej marży zobowiązań udzielanych w złotych polskich. Banki przeciętnie finansowały kredyt na poziomie 2,42 proc. (w styczniu wartość ta wynosiła 2,36 proc.). Ci, którzy zainteresowani byli kredytem hipotecznym połączonym z dodatkowymi produktami banku otrzymywali natomiast ofertę na poziomie 1,58 proc. (wcześniej 1,54 proc.). Korekty w ofercie dokonał m.in. Bank Ochrony Środowiska.
Bez zmian wciąż w bankach Grupy BRE, które oferują kredyty denominowane do dolara amerykańskiego. W ramach oferty standardowej koszt finansowania zakupu nieruchomości kształtował się na poziomie 10 proc. O połowę niższą stawkę banki oferują w przypadku ofert łączonych.
Kredytów denominowanych do euro bez wymogu osiągania dochodów w tejże walucie udziela wyłącznie 6 banków. Niemniej jednak, stawiane przez nie odrębne warunki stanowią ogromną barierę w otrzymaniu finansowania w tej walucie. Można więc uznawać, że kredyty w euro przyznawane są w rzeczywistości wyłącznie indywidualnym przypadkom. Średnia marża pobierana przez banki również jest wysoka. W przypadku ofert w formie standardowej przeciętny zarobek banku wynosił w lutym 5,91 proc., zaś kredytów udzielanych w połączeniu z dodatkowymi produktami - 3,70 proc.
Po wielkim wyścigu w końcówce roku po kredyt w Programie Rodzina na Swoim odczuwalne jest obecnie wyciszenie na rynku zarówno hipotecznym, jak i mieszkaniowym. Banki również nie wychylają się z nowymi promocjami, nie wprowadzają nowych zaskakująco konkurencyjnych ofert. Być może zadzieje się więcej dopiero wiosną, kiedy ruszy nowy sezon na budowy domów.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty na dom!
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!