- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Umiarkowanie pozytywne odczyty kwietniowywch PMI na świecie
Na kwietniowe odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury, obrazujące perspektywy poszczególnych gospodarek na świecie, inwestorzy patrzą przez pryzmat tego, czy przywracają wiarę w kontynuację ożywienia gospodarczego.
Szereg publikacji z ostatnich 2-3 tygodni mogło ją podkopać. Wtorkowy odczyt indeksu ISM w USA wypadł korzystnie, był nie tylko wyższy niż miesiąc wcześniej, ale również lepszy od prognozowanego. Potwierdził dojrzałą fazę ożywiania w amerykańskim przemyśle. Podobne wnioski można wyciągać z publikacji PMI dla innej dużej gospodarki z tamtej części świata, czyli kanadyjskiej.
Słabej, ale nie rozczarowująco, wypadły dane z Chin. W tym przypadku najważniejsze jest, że przyniosły poprawę w porównaniu z marcem, co oznacza, że był to drugi kolejny miesiąc progresu tamtejszej gospodarki. Korzystnie PMI wypadł w Indiach, gdzie mieliśmy przyspieszenie rozwoju przemysłu (PMI wzrósł z 54,7 pkt do 54,9 pkt).
Dużo gorzej jest natomiast na Starym Kontynencie. W Wielkiej Brytanii PMI spadł wyraźnie mocniej od oczekiwań, do 50,5 pkt z 51,9 pkt miesiąc wcześniej. W Polsce regres był mniejszy, ale oznaczał pojawienie się spowolnienia w przemyśle, bo PMI znalazł się poniżej bariery 50 pkt (zniżka z 50,1 pkt do 49,2 pkt). Odczyty w strefie euro potwierdzają wstępne dane, które były podane kilka dni temu.
Globalny bilans wydaje się jednak korzystny, co przekłada się na lepsze notowania ryzykownych aktywów. Dotyczy to także polskiej giełdy i złotego, choć z uwagi na długi weekend aktywność graczy jest wciąż minimalna na polskim parkiecie.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Bilans kwietniowych wskaźników PMI na świecie można uznać za zadowalający, bo podtrzymuje wiarę w kontynuację ożywienia gospodarczego
Utrzymuje się słabość wydatków publicznych w USA na cele budowlane
Rynki nieruchomości
Po raz kolejny w ostatnich miesiącach rozczarowały wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych. W marcu wzrosły jedynie o 0,1%, a liczono na 0,5%. Do tego zrewidowano w dół dane z poprzedniego miesiąca, w którym to zniżka sięgnęła aż 1,4%. W skali roku w dalszym ciągu mamy jednak wyraźną poprawę, która w marcu sięgała 6%, a miesiąc wcześniej było to 5,6%. W dalszym ciągu na obraz sektora budowlanego w USA składały się słabość segmentu finansowanego ze środków publicznych i umacniające się pozytywne tendencje w części prywatnej. Po spadku o 2,2% w lutym prywatne wydatki mieszkaniowe podniosły się o 0,7% w skali miesiąca, głównie za sprawą segmentu jednorodzinnego. W takiej samej skali wzrosły wydatki prywatne na cele niemieszkaniowe, czyli głównie związane z budownictwem komercyjnym. Regres w sektorze publicznym wyniósł natomiast 1,1%. Ocenia się, że w obecnej sytuacji budownictwo nie dokłada nic do amerykańskiego wzrostu gospodarczego.
Od dewelopera
Firma J.W. Construction Holding S.A. wprowadziła do sprzedaży nową inwestycję o nazwie Oaza Piątkowo, która zlokalizowana będzie w Poznaniu. Projekt zakłada powstanie dwóch budynków mieszkalnych - pięciopiętrowego i sześciopiętrowego, w których znajdą się łącznie 183 mieszkania o pow. od 29 do ok. 100 m kw. Do wszystkich lokali przynależeć będą tarasy, balkony lub loggie, a w przypadku lokali znajdujących się na parterze prywatne ogródki. Pod każdym z budynków znajdzie się dwukondygnacyjny parking a na zewnątrz budynków miejsca postojowe naziemne.
Autor: Zespół analiz Home Broker
Podobne artykuły:
- Największy od dwóch dekad wzrost cen domów w USA 2012-05-24
- Globalna gospodarka powodem rozterek inwestorów 2012-05-04
- Problemy z odrabianiem środowych strat 2012-04-06
- Polska giełda zaczyna być silniejsza od rynków światowych 2012-03-28
- Wraca apetyt na ryzyko 2012-03-28
- Dominuje atmosfera wyczekiwania 2012-03-14
- Nadzieje czy fakty - co wybiorą inwestorzy 2012-03-09
- Cięcia ratingów mało kogo już obchodzą 2012-02-14
- Jak bardzo istotne jest cięcie ratingu Francji 2012-01-16
- Rekordowo tani kredyt w USA 2012-05-25
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!