- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ulga dla posiadaczy kredytów hipotecznych - RRSO wciąż spada
W listopadzie możemy obserwować kontynuację rozpoczętej trzy miesiące temu dobrej passy dla posiadaczy kredytów hipotecznych. Spadło średnie oprocentowanie zobowiązań wyrażonych w polskim złotym, a RRSO kredytów denominowanych w euro pozostało praktycznie na niezmienionym poziomie (wzrost o 0,03 pkt. proc.).
Sprawdź teraz najlepsze kredyty na dom!
Metodologia:
Porównywarka finansowa Comperia.pl każdego miesiąca zbiera wszystkie oferty kredytów hipotecznych, dla określonych modelowych parametrów, dla trzech walut: PLN, EUR, CHF. W tej puli, poza standardowymi propozycjami banków, znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe, co pozwala na pogląd o całym rynku kredytów mieszkaniowych. Uzyskane RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.
Parametry modelowego kredytu:
Wartość nieruchomości: 300 tys. PLN
Kwota kredytu: 200 tys. PLN
Okres kredytowania: 30 lat
Raty równe, rynek wtórny
Komentarz:
Spadek średniego oprocentowania kredytów wyrażonych w polskim złotym jest efektem długo oczekiwanej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Łagodną politykę pieniężną od dłuższego czasu prowadzi także Europejski Bank Centralny, dzięki czemu RRSO zobowiązań eurowych w minionym miesiącu tylko nieznacznie zmieniło swoją wartość.
Na rynku nadal nie są dostępne kredyty mieszkaniowe wyrażone we franku szwajcarskim. Dlatego też analizowanie oprocentowania takich zobowiązań pozostaje zawieszone.
Średnia rzeczywista roczna stopa procentowa kredytów wyrażonych w euro w listopadzie wyniosła 6,26 proc. Odnotowana wartość okazała się niemal identyczna jak ta, która wystąpiła przed miesiącem - zmiana o 0,03 pkt. proc. Stabilne zachowanie tego parametru wynika z łagodnej polityki pieniężnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny, który, w odróżnieniu od Narodowego Banku Polskiego, stosuje taką taktykę już od wielu miesięcy.
Na szczęście Narodowy Bank Polski zdecydował się wreszcie na delikatne pobudzenie gospodarki. Na ostatnim swoim posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Taka decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku, na którym rynkowa stopa WIBOR odnotowywała już coraz niższe wartości od sierpnia br. Malejąca stopa WIBOR spowodowała, że obniżeniu uległo średnie oprocentowanie kredytów w PLN. Listopadowy odczyt tego parametru wyniósł 7,17 proc. i okazał się niższy od tego z przed miesiąca o 0,19 pkt. proc.
Na rynku wciąż próżno szukać kredytów udzielanych we franku szwajcarskim. Dlatego też bieżąca analiza oprocentowania takich zobowiązań jest niemożliwa do przeprowadzenia.
Obecna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wygląda na ustabilizowaną. W najbliższym czasie osoby posiadające takie obciążenia nie powinny być narażone na jakieś niespodziewane wydarzenia. Większe powody do radości mają osoby zadłużone w polskim złotym. Mogą się one spodziewać, że w najbliższym czasie oprocentowanie posiadanych przez nich zobowiązań ulegnie dalszemu obniżeniu. Wiele wskazuje bowiem na to, że ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie łagodzenia polityki pieniężnej była dopiero początkiem dłuższej tendencji.
Autor: Jacek Kasperczyk
Podobne artykuły:
- Rzeczywiste oprocentowanie kredytów w euro spadło - raport eHipoteka.com.pl 2014-06-26
- Średnie oprocentowanie kredytów eurowych w górę 2014-05-20
- Oprocentowanie kredytów w kwietniu pozostaje prawie bez zmian 2014-04-25
- W lutym rzeczywiste oprocentowanie kredytów hipotecznych praktycznie bez zmian 2014-02-18
- Wzrosło średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w euro 2014-01-21
- W grudniu spadło oprocentowanie rzeczywiste kredytów hipotecznych 2013-12-17
- Stabilne oprocentowanie rzeczywiste kredytów hipotecznych 2013-11-22
- Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych pozostaje bez zmian 2013-10-25
- Stabilna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych 2013-09-18
- Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wciąż na rekordowo niskim poziomie 2013-08-20
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!