- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, czyli płacisz za brak oszczędności
Zakup nieruchomości to poważna i skomplikowana operacja. Zwłaszcza jeśli do jej powodzenia konieczne jest skorzystanie z zobowiązania hipotecznego. O ile znalezienie samego mieszkania nie stanowi większego problemu, to już formalności związane z załatwieniem kredytu mogą sprawić nie lada kłopoty. Trzeba jeszcze wiedzieć, że kredyt hipoteczny kosztuje. Jednym z trudniejszych do zrozumienia przez klienta kosztów jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Czym jest i przed czym chroni taka „polisa”? Zobaczmy.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty na dom!
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to „polisa”, która występuje przy kredytach hipotecznych udzielanych na 100 procent wartości nieruchomości. Można je też określić jako dodatkowe wynagrodzenie banku za ponoszone przez niego nadmierne ryzyko. Zwyczajowo banki wymagają od klienta zainteresowanego kupnem nieruchomości, aby część jej wartości sfinansował on ze środków własnych. Jako takie minimum przyjmuje się, że 20 procent wartości domu, czy mieszkania klient powinien wyłożyć z własnej kieszeni.
Dwa rodzaje UNW
Banki naliczają ubezpieczenie niskiego wkładu własnego w dwojaki sposób. Pierwszy, rzadziej spotykany, to nic innego jak podwyższenie marży kredytowej. Wyższa stawka tego parametru jest stosowana do czasu, aż klient dokona takiej spłaty kapitału kredytu, w którym jego wysokość w stosunku do wartości nieruchomości spadnie poniżej 80 procent. Gdy to nastąpi marża kredytowa zostaje obniżona.
Drugą metodą obliczania składki ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jest ujęcie procentowe. Z reguły jest ono opłacane na okres od 3 do 5 lat, a stawka takiego ubezpieczenia wynosi około 3 procent. Choć zdarzają się banki naliczające nawet 5 procentową składkę. Brzmi to trochę skomplikowanie, więc zobaczmy to na przykładzie.
Jeśli zaciągnęliśmy w banku kredyt na kwotę 250 tys. złotych (100 proc. wartości nieruchomości), ubezpieczenie niskiego wkładu wynosi np. 5 proc., wymagany wkład własny jest równy 50 tys. złotych (250 tys. x 20 proc. = 50 tys. ), to składka na ubezpieczenie niskiego wkładu wyniesie 2,5 tys. złotych (50 tys. x 5 proc. = 2,5 tys.).
Po upływie okresu na jaki dane ubezpieczenie zostało opłacone bank ponownie dokona stosownych obliczeń. Jeśli saldo zadłużenia klienta w odniesieniu do wartości nieruchomości wyniesie poniżej 80 procent, to składka ubezpieczeniowa nie będzie już naliczana. Niestety gdy stosunek ten okaże się wyższy klient będzie zmuszony opłacić kolejną składkę.
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to koszt, z którego część klientów nie zdaje sobie sprawy starając się o kredyt hipoteczny. O jego wystąpieniu dowiadują się w momencie ustalania kwoty zaciąganego zobowiązania. Warto jednak wiedzieć, że takiego kosztu można jak najbardziej uniknąć. Wystarczy tylko posiadać własne oszczędności i podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny wykorzystać je jako wkład własny.
Autor: Jacek Kasperczyk
Podobne artykuły:
- Kredyty walutowe nie przysparzają nowych kłopotów - Indeks Zadłużenia maj 2014 2014-05-28
- Coraz mniej Polaków chce dofinansowania z MdM 2014-05-23
- W maju marże kredytów hipotecznych pozostały stabilne 2014-05-14
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- Stabilne zadłużenie osób z kredytami walutowymi - Indeks Zadłużenia kwiecień 2014 2014-05-02
- Już prawie 100 mln zł dofinansowania z MdM! 2014-04-09
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
- Mocny frank winduje zadłużenie kredytobiorców - Indeks Zadłużenia marzec 2014 2014-03-25
- Oferty kredytów hipotecznych pozostają niezmienne... 2014-03-18
- Marazmu ciąg dalszy - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-03-07
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!