- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych
Porównywarka finansowa Comperia.pl każdego miesiąca zbiera wszystkie oferty kredytów hipotecznych, dla określonych modelowych parametrów, dla trzech walut: PLN, EUR, CHF. W tej puli, poza standardowymi propozycjami banków, znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe, co pozwala na pogląd o całym rynku kredytów mieszkaniowych. Uzyskane RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.
Parametry modelowego kredytu:
Wartość nieruchomości: 300 tys. PLN
Kwota kredytu: 200 tys. PLN
Okres kredytowania: 30 lat
Raty równe, rynek wtórny
Początek czerwca przyniósł lekkie zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Wzrosło średnie oprocentowanie zobowiązań wyrażonych zarówno w euro, jak i w polskim złotym.
O ile w tym pierwszym przypadku wynika to z pogorszenia oferty kredytów eurowych dostępnych w bankach, to wyższe oprocentowanie kredytów w PLN jest efektem ubiegłomiesięcznej podwyżki stóp procentowych przez RPP.
Średnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania zobowiązań wyrażonych w polskim złotym w czerwcu wyniosła 7,43 proc., a kredytów w euro 6,32 proc.
Na rynku wciąż próżno szukać kredytów udzielanych we franku szwajcarskim. Dlatego też bieżąca analiza oprocentowania takich zobowiązań jest niemożliwa do przeprowadzenia.
W czerwcu średnie oprocentowanie kredytów wyrażonych w polskim złotym wyniosło 7,43 proc. i tym samym okazało się wyższe od tego odnotowanego przed miesiącem o 0,19 p.p. Tak wysoki poziom RRSO przyjęło ostatnio dokładnie dwa i pół roku temu, czyli w styczniu 2010 roku. Wówczas średnie oprocentowanie zobowiązań wyrażonych w PLN wyniosło 7,45 proc.
Równie małe powody do radości mają osoby zainteresowane kredytami w euro. W analizowanym okresie średnie oprocentowanie takich zobowiązań wyniosło 6,32 proc., podczas gdy jeszcze przed miesiącem parametr ten przyjmował wartość 6,13 proc. Zmiana ta wynika z podwyżki marży kredytowej w jednym z banków. Niewielka liczba banków oferujących takie kredyty powoduje, że zmiana wprowadzona przez jedną instytucję mocno wpływa na odczyt średni RRSO.
Na rynku nadal nie są dostępne kredyty mieszkaniowe wyrażone we franku szwajcarskim. Dlatego też analizowanie oprocentowania takich zobowiązań pozostaje zawieszone.
Obecna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych nie napawa zbytnim optymizmem. Mocno ograniczona oferta zobowiązań walutowych i dość wysokie oprocentowanie kredytów wyrażonych w polskim złotym powodują, że znalezienie atrakcyjnej wymaga sporo czasu.
Autor: Jacek Kasperczyk, eHipoteka.com
Podobne artykuły:
- Rzeczywiste oprocentowanie kredytów w euro spadło - raport eHipoteka.com.pl 2014-06-26
- Kredyty walutowe nie przysparzają nowych kłopotów - Indeks Zadłużenia maj 2014 2014-05-28
- Coraz mniej Polaków chce dofinansowania z MdM 2014-05-23
- Średnie oprocentowanie kredytów eurowych w górę 2014-05-20
- W maju marże kredytów hipotecznych pozostały stabilne 2014-05-14
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- Stabilne zadłużenie osób z kredytami walutowymi - Indeks Zadłużenia kwiecień 2014 2014-05-02
- Oprocentowanie kredytów w kwietniu pozostaje prawie bez zmian 2014-04-25
- Już prawie 100 mln zł dofinansowania z MdM! 2014-04-09
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!