- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny - stopy procentowe w Eurolandzie
Rynek nie wie w którą stronę pójdzie ECB
Dziś zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna dla strefy euro nadal wynosi 4%. Podobnie zachował się dziś Bank Anglii, który nie zmienił poziomu stóp procentowych i nadal stopa referencyjna wynosi 5,75%.
Obie decyzje były przez rynek oczekiwane. Po ostatnich wydarzeniach na rynkach finansowych, danych makro oraz obniżce stóp procentowych za Oceanem nikt nie spodziewał się, że dziś koszt pieniądza w strefie euro wzrośnie. Nie oczekiwano również, że któryś z banków mających dziś posiedzenie (BoA lub ECB) obniży stopy procentowe. Niepokój o wzrost cen w gospodarce cały czas istnieje (ECB zauważa, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest stabilna, spada bezrobocie) i dopóki taki stan rzeczy się utrzyma to ciężko spodziewać się obniżek stóp procentowych, szczególnie w strefie euro. Zresztą ECB pomógł i tak rynkom finansowym pompując ogromne ilości pieniędzy na rynek kapitałowy. Teraz więc będzie ostrożny z kolejnymi ruchami rozluźniającymi politykę monetarną.
Jakie to ma znaczenie dla polskich konsumentów i kredytobiorców? Decyzja ECB oznacza tyle, że nadal dolar amerykański może tracić na wartości w stosunku do euro. W USA coraz częściej mówi się o dalszej obniżce ceny pieniądza. W Eurolandzie na razie takich sygnałów nie ma choć coraz częściej słychać głosy, że obniżka stóp lub jej zapowiedź (wypowiedziana między słowami w komentarzach członków ECB) pomogłaby osłabić euro. Taki ruch byłby na rękę europejskiej gospodarce (eksporterom). Konferencja prezesa ECB niewiele jednak w tej kwestii wyjaśniła. Inwestorom pozostaje wyczekiwanie na kolejne dane makro oraz posiedzenia banku w kolejnych miesiącach.
Osłabienie dolara amerykańskiego zwykle prowadzi do umocnienia złotego. Taki scenariusz jest możliwy w dalszych tygodniach (pomimo zbliżających się wyborów), a więc kredytobiorcy, którzy posiadają zobowiązania w walutach obcych nie powinni obawiać się wzrostu swoich rat. Dotyczy to zarówno wzrosty wynikającego z kursu walutowego jak i wzrostu stawki LIBOR dla CHF, USD oraz stawki EURIBOR.
eHipoteka.com
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!