- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal spada
Początek nowego roku przyniósł kontynuacje dobrej passy dla posiadaczy kredytów hipotecznych. W styczniu br. już po raz piąty z rzędu spadło oprocentowanie zobowiązań wyrażonych w polskim złotym, a kredytów w euro pozostało praktycznie bez zmian.
Metodologia:
Porównywarka finansowa Comperia.pl każdego miesiąca zbiera wszystkie oferty kredytów hipotecznych, dla określonych modelowych parametrów, dla trzech walut: PLN, EUR, CHF. W tej puli, poza standardowymi propozycjami banków, znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe, co pozwala na pogląd o całym rynku kredytów mieszkaniowych. Uzyskane RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.
Parametry modelowego kredytu:
Wartość nieruchomości: 300 tys. PLN
Kwota kredytu: 200 tys. PLN
Okres kredytowania: 30 lat
Raty równe, rynek wtórny
Komentarz:
Stabilne zachowanie średniego oprocentowania kredytów denominowanych w euro wynika z prowadzenia łagodnej polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny. Instytucja ta, w celu pobudzenia europejskiej gospodarki, już od dłuższego czasu jest zwolennikiem ekspansywnej polityki monetarnej.
Na kontynuację łagodzenia polityki pieniężnej zdecydował się także Narodowy Bank Polski. Dzięki obniżkom stóp procentowych przez tę instytucję, średnie oprocentowanie kredytów w PLN znalazło się na poziomie nie notowanym od maja 2011 roku.
Na rynku nadal nie są dostępne kredyty mieszkaniowe wyrażone we franku szwajcarskim. Dlatego też analizowanie oprocentowania takich zobowiązań pozostaje zawieszone.
Średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w polskim złotym wyniosło w styczniu br. 6,54 proc. Oznacza to, że w ciągu zaledwie miesiąca parametr ten spadł o 0,27 pkt. proc. Jest to efekt malejącej rynkowej stopy WIBOR, która jest częścią składową oprocentowania zobowiązań hipotecznych. Im jest ona niższa, tym niższe raty płaci kredytobiorca. Spadek stopy WIBOR wynika z obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która już trzeci miesiąc z rzędu zdecydowała się przeprowadzić taką operację.
Zupełnie inaczej zachowywało się średnie oprocentowanie kredytów wyrażonych w euro. W ostatnim czasie średnie RRSO takich zobowiązań okazało się być bardzo stabilne. Styczniowy odczyt tej zmiennej wyniósł dokładnie 6,23 proc. i okazał się wyższy od tego sprzed miesiąca o zaledwie 0,01 pkt. proc.
Na rynku wciąż próżno szukać kredytów udzielanych we franku szwajcarskim. Dlatego też bieżąca analiza oprocentowania takich zobowiązań jest niemożliwa do przeprowadzenia.
Tak jak można się było spodziewać, aktualna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wygląda bardzo optymistycznie. Niewielkie wahania oprocentowania kredytów eurowych i malejące RRSO zobowiązań wyrażonych w polskim złotym pozytywnie oddziałują na portfele osób zadłużonych w tych walutach. W przypadku kredytów w PLN możliwy jest dalszy spadek ich oprocentowania, gdyż wiele wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej będzie dalej obniżała ogłaszane przez siebie stopy procentowe.
Autor: Jacek Kasperczyk
Podobne artykuły:
- Rzeczywiste oprocentowanie kredytów w euro spadło - raport eHipoteka.com.pl 2014-06-26
- Średnie oprocentowanie kredytów eurowych w górę 2014-05-20
- Oprocentowanie kredytów w kwietniu pozostaje prawie bez zmian 2014-04-25
- W lutym rzeczywiste oprocentowanie kredytów hipotecznych praktycznie bez zmian 2014-02-18
- Wzrosło średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w euro 2014-01-21
- W grudniu spadło oprocentowanie rzeczywiste kredytów hipotecznych 2013-12-17
- Stabilne oprocentowanie rzeczywiste kredytów hipotecznych 2013-11-22
- Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych pozostaje bez zmian 2013-10-25
- Stabilna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych 2013-09-18
- Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wciąż na rekordowo niskim poziomie 2013-08-20
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!