- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Raz w górę, raz w dół - Kredytometr eHipoteka.com
Wrzesień okazał się bardzo kapryśnym miesiącem jeśli chodzi o rynek kredytów hipotecznych. W okresie tym bowiem wrosła wysokość rat zobowiązań wyrażonych w euro i franku szwajcarskim, a spadła w przypadku polskiego złotego i dolara amerykańskiego. Sytuacja taka powoduje, że trudno jednoznacznie ocenić aktualnie panującą atmosferę na rynku hipotek, ale z całą pewnością nie można jej nazwać niekorzystną.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty mieszkaniowe!
Czym jest Kredytometr?
Kredytometr informuje, jak w danym okresie zmieniała się wysokość rat kredytów hipotecznych. W naszej analizie uwzględniamy kredyty na kwotę 200 tys. zł, których okres spłaty wynosi 30 lat. Przyjmujemy, że takie modelowe zobowiązania zostały zaciągnięte w październiku 2008 roku w polskim złotym oraz trzech najważniejszych walutach obcych tj. franku szwajcarskim, euro i dolarze amerykańskim.
Złoty niezdecydowany
Po trzech miesiącach umacniania się polskiego złotego wobec najważniejszych walut obcych, wrzesień przyniósł delikatne wyhamowanie tej tendencji. W miesiącu tym co prawda nasza waluta zyskała na wartości względem dolara amerykańskiego, ale już w przypadku euro i franka szwajcarskiego uległa lekkiej deprecjacji.
We wrześniu polski złoty nie potrafił obrać konkretnego kierunku. W przypadku jednych walut nastąpiło jego umocnienie, a w przypadku innych jego osłabienie. I tak, w minionym miesiącu polski złoty zyskał na wartości względem dolara amerykańskiego. Ostatni kurs tej pary walutowej wyniósł 3,31 zł i okazał się niższy od tego z przed miesiąca o 4 grosze. Niestety zupełnie odwrotnie nasza waluta zachowywała się względem euro i franka szwajcarskiego. W analizowanym okresie polski złoty stracił do tych walut odpowiednio 9 groszy w przypadku euro i 5 groszy w przypadku CHF.
RPP dała nadzieję
Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów hipotecznych, to największa zmiana wystąpiła w przypadku zobowiązań wyrażonych w polskim złotym, potem dolarze amerykańskim i w euro. Na szczęście w analizowanym okresie parametr ten uległ obniżeniu we wszystkich tych przypadkach. Sytuacja taka jest efektem reakcji rynku na słowa (w przypadku PLN) i działania (EUR i USD), banków centralnych odnośnie łagodzenia polityki pieniężnej stosowanej przez te instytucje.
Średnie oprocentowanie kredytów wyrażonych w polskim złotym wyniosło we wrześniu 5,95 proc. Oznacza to spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca aż o 0,16 pkt. proc. Jest to bardzo duża zmiana, zważywszy na to, że w przypadku pozostałych walut wahania jakie wystąpiły były co najwyżej kosmetyczne. Oprocentowanie zobowiązań denominowanych w dolarach amerykańskich spadło o 0,06 pkt. proc., a tych wyrażonych w euro o 0,03 pkt. proc. W analizowanym okresie koszt kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim pozostał bez zmian.
Raz w górę, raz w dół
Miniony miesiąc okazał się być mało łaskawy dla posiadaczy kredytów hipotecznych wyrażonych w euro i franku szwajcarskim. Wzrosły w nim bowiem wysokości rat tychże zobowiązań. Nieco więcej powodów do radości mają za to osoby zadłużone w polskim złotym i dolarze amerykańskim. W ich przypadku miesięczne obciążenie z tytułu dokonywania spłat rat kredytowych uległo obniżeniu.
We wrześniu największy miesięczny spadek wysokości płaconych rat kredytowych wyniósł prawie 21 złotych i dotyczył zobowiązań wyrażonych w polskim złotym. Podobne powody do radości miały osoby zadłużone w dolarach amerykańskich, w przypadku których rata spadła o blisko 20 złotych. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja posiadaczy kredytów udzielonych we franku szwajcarskim oraz w euro. W tym pierwszym przypadku wysokość miesięcznego obciążenia z tytułu spłaty raty kredytowej wzrosła o ponad 14 złotych, a w tym drugim o blisko 13 złotych.
Aktualna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wygląda względnie stabilnie. Owszem może się zdarzyć, że wysokości rat poszczególnych zobowiązań będą się wahać w najbliższym czasie, ale takie zmiany nie powinny być zbyt dotkliwe. Na tle całego rynku w szczególnie dobrej sytuacji są osoby zadłużone w polskim złotym, ponieważ na skutek spowalniającej gospodarki naszego kraju, Rada Polityki Pieniężnej nosi się z zamiarem obniżki stóp procentowych. A jak wiadomo niższe stopy procentowe, to niższe oprocentowanie zobowiązań w PLN i tym samym spadek wysokości płaconych rat kredytowych.
Autor: Jacek Kasperczyk
Podobne artykuły:
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
- Koszty kredytów w euro ponownie nieco niższe - lutowy barometr eHipoteki 2014-03-04
- Początek roku przyniósł wzrost kosztów kredytów hipotecznych 2014-02-04
- Nudny początek - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-01-31
- Spadły koszty kredytów w euro - grudniowy barometr eHipoteki 2014-01-10
- Złotówkowi zarobili - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-01-07
- Koszty kredytów hipotecznych nieznacznie w górę 2013-12-09
- Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych pozostaje bez zmian 2013-11-08
- Niewielki wzrost kosztów kredytów hipotecznych 2013-10-01
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!