- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Raport eHipoteka.com: czy warto już wziąć kredyt hipoteczny w dolarach?
Stopy a kurs - historia
Wywindowanie przez FED stóp procentowych do poziomu 5,25% (17 podwyżek od 2002 r.) sprawiło, że większość klientów w ogóle przestała myśleć o kredycie w USD. Dzieje się tak pomimo faktu, że dolar systematycznie traci na wartości (w stosunku do PLN spadł o 23% w ciągu ostatnich 3 lat), co działa zdecydowanie na korzyść posiadaczy kredytu w tej walucie.
Sprawdziliśmy jak oba procesy przełożyły się na przykładowy kredyt w wysokość 150 000 PLN zaciągnięty w 2004 roku po kursie 3,60 PLN, na 30 lat przy oprocentowaniu 3%. Rata kredytowa dla naszego przykładu w 2004 roku wyniosłaby (z uwzględnieniem spreadu na poziomie 4%) 657 PLN. Na dzień dzisiejszy saldo kapitału pozostałego do spłaty wyniosłoby (przy spłacie w ratach równych i średnim oprocentowaniu w całym okresie 5%) 115 202 PLN (przy bieżącym kursie USD) oraz ratę na poziomie 747 PLN (przy obecnym oprocentowaniu 6,75%). Posiadacze kredytów w USD nie muszą czuć się pokrzywdzeni przez fakt wzrostu stóp procentowych w USD. Co prawda rata miesięczna wzrosła o 90 PLN miesięcznie ale jednocześnie kapitał pozostały do spłaty zmalał o prawie 40 000 PLN (gdyby nie umocnienie złotego wyniósłby 143 000 PLN).
Czy dolar może być jeszcze tańszy?
Stany Zjednoczone przeżywają obecnie problemy na rynku nieruchomości, turbulencje w segmencie kredytów hipotecznych o słabszym ratingu oraz spowolnienie gospodarcze. Inflacja, która jest dla FED głównym wyznacznikiem decyzji o zmianie stóp procentowych jest w odwrocie (jej poziom w lipcu spadł do 2,4% rok/rok), ale mimo wszystko ciągle martwi przewodniczącego FED Pana Bernanke’a. Rynki finansowe w tej chwili potrzebują jednak taniego pieniądza ponieważ kłopoty na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych oraz rynku nieruchomości zaczynają uderzać w instytucje z innych rejonów świata. Z tego względu wiele banków centralnych zdecydowało się na wrzucenie na rynek ogromnych ilości pieniędzy, by zahamować wzrost krótkoterminowych stóp procentowych (np. LIBOR dla euro wzrósł od 1 sierpnia do 15 sierpnia z poziomu 4,27% do 4,52%). Coraz częściej więc słychać głosy nawołujące FED do obniżek stóp procentowych. Wg analityków na rynku amerykańskim jest coraz mniej powodów, by spodziewać się podwyżek stóp procentowych, a wprost przeciwnie większość z nich oczekuje zdecydowanych ruchów ze strony FED w drugą stronę. Dzisiejsza (17.08.2007) decyzja o obniżce stóp procentowych (dla kredytów udzielanych bezpośrednio dla banków ze strony FED - z 6,25% do 5,75%) zwiększa prawdopodobieństwo takiego ruchu. Bank Zarządu Rezerw Federalnych boi się cały czas co prawda inflacji, ale zawirowania na rynkach finansowych i obawy co do dalszego stanu gospodarki USA drastycznie zmieniają punkt widzenia.
Czego można więc się spodziewać po stopach procentowych w USD oraz wartości "zielonego"? Wydaje się, że w obecnej sytuacji musi dojść od obniżek stóp procentowych w USA. Choćby dla uspokojenia inwestorów rynkowych. Taki ruch ze strony FED na pewno nie pomoże wartości dolara amerykańskiego. Już teraz jest on na bardzo niskich poziomach względem walut światowych, a po obniżce stóp procentowych i perspektywie na dalsze, presja na spadek wartości dolara byłaby jeszcze większa. Oczywiście w czasie zawirowań na rynkach finansowych, takich jak mamy obecnie, dolar zyskuje na wartości. Inwestorzy bowiem przenoszą swoje aktywa w stronę bardziej bezpiecznych instrumentów na bardziej rozwiniętych rynkach.
Co by było, gdyby…
Zróbmy symulację jak wyglądałaby spłata kredytu zaciągniętego w złotych polskich i dolarze amerykańskim przy założeniu, że stopy procentowe w Polsce rosną do poziomu 5,5% a w USA stopy spadają do poziomy 4,5%.
- Kwota kredytu: 200 000 PLN
- Oprocentowanie "na teraz":
- 5,90% w PLN (najlepsza oferta wg eHipoteka.com)
- 6,60% w USD (najlepsza oferta wg eHipoteka.com)
- Oprocentowanie "po zmianie stóp procentowych":
- 6,5% w PLN (przy poziome stopy referencyjnej NBP 5,5%)
- 5,1% w USD (przy poziome stopy referencyjnej FED 4,0%)
- Kurs USD/PLN:
- Kupna (po jakim zaciągamy kredyt) 2,80 PLN
- Sprzedaży (po jakim spłacamy kredyt) 2,90 PLN
- Sprzedaży po obniżce stóp procentowych w USA (po jakim spłacamy kredyt) 2,90 PLN (o niezmienionym kursie za rok mówi nam 1 roczny forward na kurs USD/PLN dla danych poziomów 1 rocznego LIBOR-u i WIBOR-u)
- Okres spłaty: 30 lat
Szacunki wskazują na potencjał drzemiący w kredytach w USD, który może być jeszcze większy w warunkach umacniającej się złotówki. Być może warto rozważyć taki wariant?
eHipoteka.com
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!