- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Przygotuj się na kredyt hipoteczny - wymagane dokumenty
Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to poważny krok. Dlatego przed postawieniem go, powinniśmy zapoznać się z wszelkimi możliwymi utrudnieniami stojącymi na drodze do celu. Razem z portalem eHipoteka.com dowiesz się jakie dokumenty należy przygotować, by uzyskać kredyt na mieszkanie.
Kredyt hipoteczny - od czego zacząć?
Po pierwsze, należy uzbroić się w cierpliwość. Droga do uzyskania kredytu hipotecznego bywa długa i żmudna. Cała masa formalności potrafi skutecznie odstraszyć, jednak czym jest kilka godzin poświęconych na wypełnianiu odpowiednich formularzy w porównaniu z radością, jaką sprawi nam własne mieszkanie?
Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny powinna zadbać o swoją historię kredytową. Jeśli istnieje możliwość wcześniejszej spłaty bieżących zobowiązań, powinniśmy to zrobić jak najszybciej. Bank dokładnie weryfikuje wiarygodność osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. Warunki przyznania takiego zobowiązania są zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż w przypadku innych kredytów. Jest to zrozumiałe ze względu na wysokość zadłużenia. Bank musi mieć pewność, że klient któremu powierza setki tysięcy złotych jest osobą odpowiedzialną i godną zaufania.
Dobre rozplanowanie kluczem do własnego mieszkania
Najważniejsze to dobrze przemyśleć i rozłożyć w czasie zdobywanie kolejnych dokumentów. Niektóre z nich mają krótki termin ważności, a sam proces przygotowawczy może nam zająć kilka miesięcy.
Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego możemy podzielić na kilka grup:
- Dokumenty potwierdzające dane osobowe kredytobiorcy. To przede wszystkim dowód oraz drugi dokument potwierdzający dane (może to być paszport, prawo jazdy czy legitymacja ubezpieczeniowa). W przypadku intercyzy wymagany będzie także akt notarialny potwierdzający rozdzielność majątkową. Z kolei w przypadku rozwodu lub separacji dokument wystawiony przez sąd potwierdzający zaistniałą sytuację.
- Dokumenty potwierdzające dochody. W tej grupie znajdą się wszelkie dokumenty stwierdzające wysokość uzyskiwanego dochodu oraz dane dotyczące zatrudnienia kredytobiorcy.
Lista dokumentów jest zależna od sposobu zatrudnienia. Jeśli przyszły kredytobiorca posiada umowę o pracę, jego zakład pracy zobowiązany jest do wypełnienia zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości dochodu. Oprócz podstawowego dokumentu banki mogą wymagac wyciągu z konta za ostatnie 3 miesiące, wyciągu z karty kredytowej, lub rocznego zeznania podatkowego.
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą potrzebne będą: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, decyzja o nadaniu numeru NIP i REGON, zaświadczenia z ZUS-u i Urzędu Skarbowego potwierdzające brak zaległości w opłatach oraz PIT za rok ubiegły.
Natomiast jeśli klient banku ubiega się o kredyt hipoteczny na podstawie umowy o dzieło czy też umowy zlecenia, powinien przygotować kopie tych umów wraz z rachunkami z ostatniego roku oraz deklarację podatkową PIT (przynajmniej za ostatni rok).
- Dokumenty dotyczące nieruchomości. Tu należy wyróżnić dwie grupy.
- dokumenty potrzebne w przypadku nieruchomości nabywanej na rynku pierwotnym. Do uzyskania kredytu hipotecznego potrzebne będą: odpis z księgi wieczystej gruntu, wypis z ewidencji rejestru gruntów, umowa przedwstępna z deweloperem, dokumenty dotyczące dewelopera/spółdzielni mieszkaniowej, decyzja o pozwolenie na budowę, promesa z banku, kopie pełnomocnictw osób reprezentujących dewelopera, w przypadku kiedy budowa została już ukończona - pozwolenie na użytkowanie/potwierdzenie przyjęcia budynku do użytkowania bez zastrzeżeń
- dokumenty potrzebne w przypadku nieruchomości nabywanej na rynku wtórnym. W tym przypadku do wniosku kredytowego kredytobiorca powinien dołączyć: odpis z księgi wieczystej, umowę przedwstępną nabycia nieruchomości, dokumenty, które potwierdzają posiadanie praw do nieruchomości prawnego właściciela, jeśli nieruchomość jest własnością spółdzielni - zaświadczenie ze spółdzielni o otrzymaniu przydziału.
Kredyt hipoteczny? Tak, poproszę!
Mimo wielu formalności, jakie czekają przyszłego kredytobiorcę, uzyskanie kredytu nie powinno stwarzać kłopotów. Najważniejsze to rozważne podejście do tematu. Należy przede wszystkim przemyśleć, czy kwota na jaką chcemy się zadłużyć nie jest ponad nasze finansowe możliwości. Czy posiadamy nas wkład własny? Kredyt hipoteczny to zobowiązanie podejmowane na wiele lat, dlatego pochopne decyzje nie są w tym przypadku wskazane.
Autor: Marcelina Ziemniak
Podobne artykuły:
- Kredyty walutowe nie przysparzają nowych kłopotów - Indeks Zadłużenia maj 2014 2014-05-28
- Coraz mniej Polaków chce dofinansowania z MdM 2014-05-23
- W maju marże kredytów hipotecznych pozostały stabilne 2014-05-14
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- Stabilne zadłużenie osób z kredytami walutowymi - Indeks Zadłużenia kwiecień 2014 2014-05-02
- Już prawie 100 mln zł dofinansowania z MdM! 2014-04-09
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
- Mocny frank winduje zadłużenie kredytobiorców - Indeks Zadłużenia marzec 2014 2014-03-25
- Oferty kredytów hipotecznych pozostają niezmienne... 2014-03-18
- Marazmu ciąg dalszy - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-03-07
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!