- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Pomoc finansowa, czyli kto nam pomaga spłacić kredyt hipoteczny?
Wyniki kolejnego badania Grupy ING z cyklu „Finansowy Barometr” tym razem pokazują stosunek Polaków do kredytów mieszkaniowych a także obecną sytuację na rynku nieruchomości. Jednym z obszarów badania była też pomoc rodziny w spłacie kredytów hipotecznych.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty na dom!
„Finansowy Barometr” co kwartał prezentuje dane skupiające się na innym obszarze finansów, pozwalające pod tym względem porównać Polskę z innymi krajami Europejskimi. W najnowszym badaniu dla Grupy ING wzięło udział 12 państw: Polska, Austria, Francja, Włochy, Belgia, Wielka Brytania, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Turcja i Rumunia.
Wśród pytań pojawiło się między innymi zagadnienie pomocy finansowej rodziny lub znajomych przy zakupie nieruchomości lub w czasie spłaty kredytu mieszkaniowego. A także to, jak dużą część całej niezbędnej kwoty stanowiła otrzymana pomoc i od kogo pochodziła.
Badanie pokazało, że prawie co trzeci Polak otrzymał wsparcie finansowe od rodziny lub znajomych na etapie kupowania nieruchomości. Jest to czwarty wynik wśród obserwowanych państw – liderem w tej kwestii jest Turcja, gdzie blisko 40 proc. osób zadeklarowało otrzymanie takiej pomocy. Tuż za nią uplasowała się też Rumunia (35 proc.) i Włochy (31 proc.). Na drugim biegunie znalazła się natomiast Holandia. Jedynie 12 proc. jej mieszkańców mogło liczyć na pomoc bliskich.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o pomoc rodziny lub znajomych podczas spłaty kredytu hipotecznego. Co prawda znów najwięcej osób mogło liczyć na pomoc w Turcji (14 proc.), a najmniej w Holandii (1 proc.), Polska znalazła się jednak wśród państw, o najmniejszym odsetku występowania takiej pomocy. Z wynikiem 5 proc. plasuje się ona obok takich krajów jak Belgia, Francja i Wielka Brytania. Zaskakujące jest również to, że aż w 10 proc. otrzymanie pomocy przy spłacie kredytu wskazali Niemcy, zajmując tym samym miejsce zaraz za Turcją.
Dokładne dane na temat tego kto w Polsce jest głównym darczyńcą kredytobiorców nie zaskakują: w 64 proc. pieniądze pochodziły z kieszeni rodziców. Znacznie mniej, bo tylko w 14 proc. środki otrzymano od dziadków a 20 proc. od innych krewnych. Zupełnie marginalne (3 proc.) znaczenie ma pomoc znajomych.
Wysokość pomocy w większości była niewielka (50 proc.) lub wręcz symboliczna (12 proc.). Całość potrzebnej kwoty dostało tylko 5 proc. Polaków, jednak już 17 proc. mogło liczyć na pokrycie większej części kosztów.
Autor: Gabriela Drzymalska
Podobne artykuły:
- Kredyty walutowe nie przysparzają nowych kłopotów - Indeks Zadłużenia maj 2014 2014-05-28
- Coraz mniej Polaków chce dofinansowania z MdM 2014-05-23
- W maju marże kredytów hipotecznych pozostały stabilne 2014-05-14
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- Stabilne zadłużenie osób z kredytami walutowymi - Indeks Zadłużenia kwiecień 2014 2014-05-02
- Już prawie 100 mln zł dofinansowania z MdM! 2014-04-09
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
- Mocny frank winduje zadłużenie kredytobiorców - Indeks Zadłużenia marzec 2014 2014-03-25
- Oferty kredytów hipotecznych pozostają niezmienne... 2014-03-18
- Marazmu ciąg dalszy - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-03-07
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!