- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Oprocentowanie kredytu to nie jedyny koszt
Pożyczki gotówkowe od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród konsumentów. Niestety, koszty związane z taką inwestycją czasami przewyższają możliwości naszego portfela. Oprocentowanie kredytu to bowiem nie jedyny koszt z jakim przyjdzie nam się zmierzyć.
Oprocentowanie kredytu a jego rodzaj
Oprocentowanie kredytu gotówkowego w tej chwili waha się nominalnie od 10 do 20 proc. Kredyt hipoteczny jest tańszy i jego oprocentowanie może wynieść jedynie od 5,5 do 8 proc. Początkujący kredytobiorcy podczas wyliczania rat kredytowych, sugerują się jedynie tym parametrem. Jest to jednak nie jedyny punkt na liście opłat. Jednym z nich jest chociażby prowizja.
Oprocentowanie kredytu a prowizja
Jest to jednorazowa, bezzwrotna opłata pobierana przez banki. Nie może przewyższać 5% wartości kredytu. Wysokość prowizji za udzielenie kredytów gotówkowych uzależniona jest od oferty banku, a czasem również od tego, czy kredytobiorcą jest stały czy nowy klientem banku. Osoby współpracujące z bankiem dłużej mogą liczyć na korzystniejsze warunki. Ostatnio często spotykanym trikiem jest brak prowizji w zamian za wykupienie ubezpieczenia od kredytu. W ostatecznym rozrachunku wartość potrąconych środków będzie taka sama jak w przypadku uiszczenia prowizji. W niektórych przypadkach, zgoda na takie rozwiązanie oznacza większe koszty.
Prowizja stanowi spory problem dla tych, którzy często zaciągają pożyczki krótkoterminowe. Banki obawiają się starcia z niewypłacalnymi klientami. W tym celu stosują różnego typu zabezpieczenia w postaci dodatkowych opłat. Konsument ponosi bowiem opłatę nawet za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Później jest już tylko gorzej a w zasadzie drożej. Opłata za rozpatrzenie wniosku dotyczy kredytów o wysokiej wartości np.: mieszkaniowych czy inwestycyjnych. Banki do każdego kredytu chcą namówić nas na ubezpieczenie.
Ustawa antylichwiarska trzyma banki w ryzach. Te z kolei próbują odbić sobie niższe oprocentowanie w inny sposób. Banki dodają do kredytu różne poboczne opłaty (prowizje, ubezpieczenia). Wysokość tych opłat zależy od polityki danego banku. Warto jednak podkreślić, że decydując się na jakikolwiek kredyt warto dokładnie przeanalizować oferty na rynku, bowiem "romans" z bankiem będzie na nas ciążył przez kilka lub kilkanaście lat.
eHipoteka.com.pl
Podobne artykuły:
- Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal spada 2013-01-25
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!