- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Odetchnęli z ulgą
Komisja Europejska już wcześniej zgodziła się by do 2010 roku w Polsce obowiązywały niższe stawki podatku VAT na budownictwo mieszkaniowe. Do pełni szczęścia brakowało wewnętrznych regulacji. Sejm, w przedwyborczym pośpiechu, uchwalił wczoraj ustawę definiującą pojęcie budownictwa społecznego. W efekcie preferencyjna stawka podatku zostaje utrzymana na kolejne lata.
Ustawa wprowadza bezterminowo 7 procentową stawkę VAT na nowokupowane mieszkania (do 150 m2 powierzchni) oraz domy (do 300 m2 powierzchni) od spółdzielni i deweloperów. Oznacza to, że duża część klientów uniknie konieczności dopłat do firm deweloperskich w wyniku wzrostu cen nieruchomości w związku z mającą szansę obowiązywać od 1 stycznia 22 procentową stawką VAT na zakupy nowych nieruchomości.
Powstaje pytanie, jak utrzymanie niższej stawki VAT w budownictwie wpłynie na ceny mieszkań?
Faktem jest, że część inwestorów kupowała nieruchomości z myślą o tym, że wzrost ich cen nastąpi dzięki planowanej (zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE) podwyżce stawki VAT. Liczyli, że sam fakt zmiany podatku sprawi, że cena mieszkania wzrośnie o 15 proc.
Czy jednogłośna decyzja Sejmu zmartwiła szukających extra zysku? Naszym zdaniem nie. A przede wszystkim spowodowała, że wielu Polaków odetchnęło z ulgą. Wzrost cen na rynku mieszkaniowym w ostatnich kilkunastu miesiącach zdecydowanie pobił poziom 15 procent, więc i tak wszyscy lokujący na tym rynku są zadowoleni. Z kolei osoby, które podpisały z deweloperami umowy o wybudowanie lokalu dzięki nowej ustawie uniknęli nagłej podwyżki ceny metra kwadratowego o 15%. Efekt takiego zdarzenia byłby katastrofalny. Wielu potencjalnych lokatorów nie byłoby po prostu stać na wymarzone, jeszcze budowane mieszkanie.
Czego należy się spodziewać się w następnych miesiącach? Rynek nieruchomości trwa obecnie w swego rodzaju letargu. Po dynamicznym okresie wzrostu w ostatnich 3 latach ceny uległy stabilizacji. Dotyczy to szczególnie dużych miast. Czy utrzymanie stawki VAT na preferencyjnym poziomie przedłuży okres utrzymania cen? Raczej nie.
Do dalszego stabilnego wzrostu cen rynek mieszkań i domów nie potrzebuje dodatkowych impulsów. Obowiązują podstawowe prawa ekonomii. Ciągle duży popyt przy jednocześnie ograniczonej podaży, wzroście płac i spadku bezrobocia nakręca ceny. Z pewnością nie powtórzy się sytuacja rocznych wzrostów ceny metra kwadratowego o kilkadziesiąt procent. Spodziewajmy się raczej mniej dynamicznego, ale stabilnego podnoszenia cen.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!