- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Nowe drogi i nowe ceny ziemi
Nowe Inwestycje komunikacyjne w okolicach największych aglomeracji, które zostaną oddane w najbliższym czasie, przyczynią się do wzrostu cen gruntów – wynika z raportu przygotowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR i Wealth Solutions.
Czas dojazdu do pracy to dla Polaków wciąż jedno z najważniejszych kryteriów uwzględnianych przy wyborze miejsca zamieszkania. Największe miasta, stolice regionów to z kolei lokalne centra na rynku pracy. Działa tu prosta zasada, że liczy się czas dojazdu, a nie odległość. Sprawne i szybkie połączenie z centrum miasta zawsze znajduje odbicie w cenie ziemi w okolicach miasta.
W najbliższych latach do użytku zostanie oddanych wiele wyczekiwanych i ważnych inwestycji kolejowych oraz drogowych w pobliżu największych polskich miast. - Na przykład po zachodniej stronie Warszawy taką dużą inwestycją, mającą zostać oddaną do użytku jeszcze w tym roku, jest autostrada A2 na odcinku od węzła "Łódź Północ" do węzła "Konotopa". Dobrym przykładem jest również budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w pobliżu Trójmiasta, gdzie prace przygotowawcze przechodzą powoli w fazę realizacji. – Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR
Do największych zmian w cenach w związku z oddawany inwestycjami komunikacyjnymi dojdzie na terenach położonych w większej odległości od centrów aglomeracji, gdzie do tej pory ceny ziemi nie były wygórowane. Jednocześnie prawdopodobny jest dalszy spadek cen gruntów w granicach dużych miast i w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ich wysoki poziom skłania wiele osób do poszukiwania miejsca zamieszkania w dalszej odległości od aglomeracji.
Rozwój infrastruktury będzie wspierał ten proces. – Dobrym przykładem może być Grodzisk Mazowiecki i Pruszków. Już niedługo oba miasta będą miały podobne połączenia kolejowe i drogowe z Warszawą, co powinno znaleźć odbicie w zmniejszeniu dysproporcji w cenach ziemi, występującej między tymi dwoma miastami. Obecnie jest to 191 do 409 złotych za metr ziemi budowlanej. – mówi Kuba Karliński z Wealth Solutions – Inwestycje Ziemskie.
Wealth Solutions
Podobne artykuły:
- Rynek ziemi wciąż zyskowny 2012-04-04
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!