- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Możliwa stagnacja gospodarcza
Po lutym, który zarówno pod kątem doniesień gospodarczych, jak i zachowania rynków finansowych, niezbyt zaskakiwał, marzec jawi się jako dużo bardziej trudny do przewidzenia miesiąc.
Po lutym, który zarówno pod kątem doniesień gospodarczych, jak i zachowania rynków finansowych, niezbyt zaskakiwał, marzec jawi się jako dużo bardziej trudny do przewidzenia miesiąc.
Wiele mamy szans dowiedzieć się już na jego początku. O stanie gospodarki wyobrażenie dają publikowane właśnie wskaźniki PMI. Wiele już wiemy po podaniu wstępnych odczytów w strefie euro oraz Chinach. Pokazały, że o utrzymanie pozytywnych tendencji nie jest tak łatwo i że najbliższe miesiące mogą bardziej przebiegać pod znakiem stagnacji gospodarczej niż ekonomicznego przyspieszenia. Jednocześnie dostajemy sygnały, że banki centralne nie są skłonne za wszelką cenę kontynuować polityki ilościowego luzowania pieniężnego. W takim tonie wypowiadał się wczoraj szef Rezerwy Federalnej, a szef EBC dawał do zrozumienia, że wczorajsze wsparcie sektora finansowego w Europie tanim kredytem, może być ostatnią tego typu operacją. To dobra wiadomość, bo oznacza, że system finansowy jest zdrowszy, ale jednocześnie mniej środków może trafić w najbliższym czasie na rynki finansowe.
Podawane dziś wskaźniki PMI potwierdzają diagnozę o możliwej stagnacji gospodarczej. Dotyczy to również Polski, gdzie po bardzo dobrym styczniowym odczycie, mamy w lutym wyraźne schłodzenie i powrót wskaźnika PMI do 50 pkt. To oznacza stagnacyjne warunki w przemyśle. Nic dziwnego, że giełdy nie reagują na to korzystnie. Splot wiadomości jest zbyt negatywny. Nie musi to jednak oznaczać, że średnioterminowe tendencje nie pozostaną wzrostowe.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Lutowe wskaźniki PMI potwierdzają możliwość pogrążenia się w stagnacji globalnej gospodarki
Chiński rynek nieruchomości wciąż wykazuje niepokojące tendencje
Rynki nieruchomości
Największy od 19 miesięcy spadek cen nastąpił w lutym w Chinach. Według wyliczeń serwisu nieruchomościowego SouFun Obniżyły się o 0,3% w skali miesiąca. Regres cen miał miejsce w 72 ze 100 branych pod uwagę miast (to o 12 więcej niż w styczniu).
Tym samym widać, że negatywne zjawiska na tamtejszym rynku nieruchomościowym utrzymują się, zagrażając w ten sposób koniunkturze gospodarczej. Nic też dziwnego, że mamy w ostatnim czasie do czynienia ze stopniowym wycofywaniem się władz z restrykcyjnej polityki, która miała schłodzić rynek nieruchomości. Przykładem są tu dwie obniżki stopy rezerwy obowiązkowej dla banków. Specjaliści oczekują, że zniżka cen będzie trwać w kolejnych miesiącach, gdyż władze nie będą jeszcze skłonne wycofać się z ograniczeń, jakie narzuciły, by ukrócić spekulacyjne zachowania na rynku. Średni wzrost cen w skali roku stopniał do 0,9%. Lutowy miesięczny spadek był 6. z rzędu.
Od dewelopera
Budowa I etapu inwestycji Cztery Wieże powstająca przy ul. Chorzowskiej w Katowicach osiągnęła "stan zero", realizowana przez dewelopera Activ Investment. Zakończono prace budowlane pod ziemią i wylano strop na poziomie gruntu cokołu, na którym zostanie osadzona pierwsza z czterech wież i w którym docelowo znajdą się garaże oraz pomieszczenia handlowo-usługowe. W przypadku części mieszkalnej ukończono strop pierwszego piętra, trwa stawianie ścian i niebawem powstanie kolejna kondygnacja. Budynek będzie posiadał łącznie 17 kondygnacji i znajdzie się w nim 100 mieszkań. Zakończenie budowy I etapu zaplanowane jest na 2013 rok.
Zespół analiz Home Broker
Autor: Zespół analiz Home Broker
Podobne artykuły:
- Spadek cen mieszkań może wyhamować 2012-03-27
- Coraz mniejszy pesymizm doradców na rynku nieruchomości 2012-03-02
- Coraz więcej danych jest słabszych od prognoz 2012-03-02
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!