- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kto może dostać kredyt hipoteczny?
Przed udzieleniem każdego kredytu banki przeprowadzają dokładną analizę potencjalnego kredytobiorcy, aby ryzyko jego niewypłacalności było jak najmniejsze. Pojawia się więc pojecie „zdolności kredytowej”, znane każdemu, kto ubiega się o środki od banku. Jednak kredytodawca zwraca uwagę nie tylko na wysokość dochodów, ale także na ich źródło.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty mieszkaniowe
Starając się o kredyt hipoteczny klienci banków są dokładnie sprawdzani pod kątem swojej przyszłej wypłacalności. Indywidualna zdolność kredytowa każdego z nich zależy w dużej mierze od kwot osiąganych dochodów. Dla banku jednak istotny jest również sposób pozyskiwania tych dochodów.
Komu najłatwiej dostać kredyt?
Banki ufają osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Osoby zarabiające w ten sposób mogą starać się o kredyt najwcześniej już po miesiącu pracy. 3 – 6 miesięcy stażu pracy to natomiast warunek najczęściej stawiany pracującym na czas nieokreślony.
Od drugiej grupy zatrudnionych wymaga się podobnych okresów pracy. Oczywiście zdarzają się też banki oczekujące 24 miesięcznego stażu pracy, są one jednak wyjątkami. Większość stawianych warunków to również 3 do 6 miesięcy zatrudnienia. Czasami pojawiają się również warunki co do okresu pozostałego do wygaśnięcia umowy.
Również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w większości przypadków nie mają problemów z uzyskaniem kredytu, a oczekiwane okresy pozyskiwania dochodów w ten sposób są podobne jak do klientów mających umowę o pracę.
A komu najtrudniej?
Trudności mogą mieć natomiast przedsiębiorcy rozliczający się z Fiskusem na podstawie karty podatkowej lub ryczałtu. Niektóre banki w ogóle nie akceptują takich form dochodów kredytobiorców, inne stawiają im nieco wyższe wymagania co do stażu pracy, niż innym samozatrudnionym.
Również zatrudnieni na umowie – zleceniu muszą spełnić twardsze warunki. Oczekiwany od nich staż pracy na podstawie tego typu umowy wynosi co najmniej 6 miesięcy. Część banków wymaga jednak roku lub nawet dwóch lat.
Umowa o dzieło jest postrzegana podobnie do umowy – zlecenia. Wiele banków stawia przez kredytobiorcami w obu przypadkach takie same warunki co do czasu przepracowanego na podstawie takiej formy zatrudnienia.
Dochody z prowadzenia gospodarstwa rolnego są także problematyczne – część banków nie zgadza się na udzielenie kredytu osobom zarabiającym w ten sposób.
Autor: Gabriela Drzymalska
Podobne artykuły:
- Zdolność kredytowa - jak można ją zwiększyć? 2012-12-14
- Czy liczba dzieci ma wpływ na zdolność kredytową? 2014-11-26
- Kredyt na mieszkanie z rodzicami - dobry czy zły pomysł? 2014-11-13
- Jak bank wylicza maksymalną wysokość kredytu? 2014-11-07
- Singiel też może zwiększyć swoją zdolność kredytową 2014-08-27
- Sprawdź, na jak wysoki kredyt hipoteczny możesz liczyć 2014-09-08
- Rzeczywiste oprocentowanie kredytów w euro spadło - raport eHipoteka.com.pl 2014-06-26
- Średnie oprocentowanie kredytów eurowych w górę 2014-05-20
- Oprocentowanie kredytów w kwietniu pozostaje prawie bez zmian 2014-04-25
- Jak spłacać kredyt walutowy? 2014-03-14
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!