- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Stopy procentowe w USA i Polsce a kredyt mieszkaniowy
Niższe stopy w USA; w Polsce bez zmian
Długo oczekiwane październikowe posiedzenie Zarządu Rezerw Federalnych przyniosło kolejną obniżkę stóp procentowych w USA. Tym razem stopy spadły o 25 punktów bazowych do poziomu 4,5%. W tym samym czasie, w Polsce RPP postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W tej chwili na naszym rynku główna stopa referencyjna wynosi 4,75%.
Po raz pierwszy od dłuższego czasu stopy w Polsce są na wyższym poziomie (również te rynkowe wyrażane stawką WIBOR) niż stopy w USA. Jednocześnie jak pokazują stawki WIBOR 1 roczny oraz LIBOR 1 roczny dla USD rynek oczekuje, że ta różnica może się jeszcze zwiększyć (czyli stopy w Polsce powinny wzrosnąć a w USA jeszcze spaść). Czy to oznacza, że warto zaciągać kredyt w dolarach i czy jest to realna alternatywa dla franka szwajcarskiego? Z jednej strony na pewno tak. Osoby, które już w sierpniu tego roku zdecydowały się na kredyt w dolarach amerykańskich zyskały kilkanaście procent (o tyle spadła im kwota kredytu do spłaty) - pisaliśmy o tym w artykule "Czy warto już wziąć kredyt w dolarach?". Z drugiej strony trzeba jednak podkreślić, że tego typu kredyty nadal są bardziej ryzykowne niż kredyt w CHF lub w złotych polskich. Po pierwsze kurs dolara amerykańskiego podlega większym wahaniom niż kurs franka szwajcarskiego. Wzrost kursu dolara mógłby bardzo szybko zniwelować zyski płynące z niższych oprocentowań w stosunku do kredytów zaciąganych w złotych polskich. Po drugie stopy procentowe w USD są średnio o 2 punkty procentowe wyższe niż w Szwajcarii – ta różnica w tym przypadku powinna się utrzymać w kolejnych miesiącach. Po trzecie marże dla kredytów w dolarach są wyższe niż analogiczne marże dla kredytów w złotych polskich (dla kredytów w USD jest to średnio 1,7% marży a dla PLN 1% marży), co sprawia, że przy niższych stopach oprocentowanie kredytów w USD jest na podobnym poziomie jak dla kredytów zaciąganych w złotych polskich.
Nadal więc na rynku kredytów hipotecznych mamy do wybory dwie poważne alternatywy: kredyty we frankach szwajcarskich oraz złotych polskich. Jedynie Ci, którzy akceptują wyższy poziom ryzyka mogą zaciągać kredyty w USD licząc na dalszy spadek dolara amerykańskiego (jest to prawdopodobne) oraz spadek stóp procentowych w kolejnych miesiącach.
eHipoteka.com
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!