- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny - jak policzyć koszty
|
Skalkuluj koszty wstępne kredytu hipotecznego
Prowizja(1) za przyznanie kredytu to nie wszystko. Zwykle przy kredytowaniu powyżej 80% wartości nieruchomości dodatkowo dochodzi tzw. ubezpieczenie brakującego wkładu własnego(2). Składka z nim związana jest zwykle pobierana za pewien okres (np. za 5 lat). Po jego upływie jest naliczana ponownie, o ile nie spłaciłeś kredytu do wymaganego poziomu. Dodatkowo bank może wymagać cesji z różnego typu, często kosztownych ubezpieczeń(3), np.: na wypadek utraty pracy, na wypadek spadku wartości nieruchomości, na wypadek śmierci. Doliczmy jeszcze opłatę za wycenę nieruchomości(4), którą bank może lecz nie musi wykonać na własny koszt. Suma wymienionych czterech elementów daje koszt wstępny przyznania kredytu. Część banków pozwala na ich skredytowanie. W większości przypadków trzeba wyłożyć własną gotówkę.
Policz sumę odsetek kredytu hipotecznego
Znasz wysokość kredytu, okres kredytowania, oprocentowanie, wysokość spreadu w przypadku kredytu w walucie (różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty w banku). Pozostaje policzyć koszt odsetkowy. W opinii eHipoteka.com dla rzetelności porównań ofert warto założyć, że opłaty związane z przyznaniem kredytu są do niego doliczane(niezależnie od tego, czy faktycznie tak się może stać). Od tak uzyskanej kwoty kredytu należy przygotować harmonogram spłat, z którego będzie wynikać, ile odsetek zostanie naliczone.
Czy bank wymaga dodatkowych zabezpieczeń?
Do sumy odsetek wyliczonej zgodnie z powyższym algorytmem należy dodać wszelkie inne opłaty, które może pobierać bank w trakcie spłaty kredytu. Przede wszystkim chodzi o ubezpieczenie przejściowe (pobierane do momentu uzyskania wpisu hipoteki w księdze wieczystej). Stawki w tym przypadku są na rynku bardzo podobne, czas ich płacenia z kolei zależy od tempa prac sądu wieczysto-księgowego, w którym zostanie złożony wniosek o wpisanie Twojej hipoteki. A na to niestety nie masz wpływu.
Dodatkowy koszt może również stanowić obsługa wymaganej przez kredytodawcę polisy na życie. Bank może żądać takiego zabezpieczenia, niezależnie od tego czy Ty go faktycznie potrzebujesz.
Czas na podsumowanie
Policzmy tak, jak to robi eHipoteka.com. Dodajmy do kosztów przyznania kredytu odsetki związane z jego obsługą (pamiętaj o uwzględnieniu spreadu w przypadku kredytu walutowego; spread musi zostać skalkulowany na podstawie raty kredytowej zawierającej kapitał i odsetki) oraz koszt dodatkowych zabezpieczeń wymaganych przez bank. Zestaw kilka ofert pod tym względem. Zastanów się nad plusami i minusami każdej z nich. Spójrz na koszt wcześniejszej spłaty i przewalutowania. Zważ wszystkie "za" i "przeciw" i rozpocznij negocjacje w wybranych instytucjach!
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!