- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Koszty kredytu hipotecznego, które łatwo przeoczyć
Kredyty hipoteczne stanowią jedno z najważniejszych źródeł finansowania budowy domu, czy kupna mieszkania. Wszyscy zdają sobie sprawę, że skorzystanie z takiego zobowiązania wiąże się z takimi kosztami jak prowizja, czy też oprocentowanie danego kredytu. Niestety to tylko część wydatków, jakie płaci przyszły kredytobiorca. eHipoteka.com.pl pokazuje koszty, które łatwo przeoczyć.
Sprawdź teraz, który bank oferuje najlepsze pożyczki hipoteczne
Podstawowymi kosztami bezpośrednio związanymi z kredytami hipotecznymi są prowizja pobierana za udzielenie danego zobowiązania oraz jego oprocentowanie. W tym drugim przypadku warto rozbić ten parametr na dwie części, a mianowicie na stopę rynkową (WIBOR, LIBOR, itd.), na której wysokość bank i kredytobiorca nie mają wpływu, i marżę banku - czyli po prostu „czysty” zarobek podmiotu udzielającego danego kredytu.
Oczywiście, poza wspomnianymi wyżej kosztami osoba zainteresowana zaciągnięciem zobowiązania hipotecznego musi liczyć się także z innymi wydatkami. Te najczęściej spotykane to:
Ubezpieczenia
Ubezpieczenia stanowią jeden z podstawowych kosztów bezpośrednio związanych z każdym kredytem hipotecznym. Pierwszym ich rodzajem jest chociażby obowiązkowe ubezpieczenie zakupionej nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, a dokładniej cesja praw z takiej polisy na rzecz banku udzielającego nam kredytu.
innym ubezpieczenia dołączanym do hipotek jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jest ono naliczane w przypadku, gdy przyszły kredytobiorca nie posiada żadnych oszczędności i tym samym zaciąga zobowiązanie hipoteczne na 100 procent wartości nieruchomości.
Ubezpieczeniem nieodłącznie związanym z kredytami hipotecznymi jest ubezpieczenie pomostowe. Kwota tej „polisy” jest pobierana do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej kredytowanej nieruchomości.
Opłaty
Kupując mieszkanie mało który kredytobiorca zdaje sobie sprawę, że koszty kredytowe nie są jedynymi, jakie przyjdzie mu ponieść w najbliższym czasie. Do tych dodatkowych wydatków należą między innymi:
- opłaty notarialne, czyli koszt sporządzanie aktu notarialnego w wybranej kancelarii prawniczej,
- opłaty związane z założeniem księgi wieczystej (o ile nieruchomość takiej nie posiadała),
- koszty sądowe ponoszone z tytułu wpisania hipoteki do księgi wieczystej kupowanej nieruchomości,
- podatek do urzędu skarbowego - 2 proc. wartości nieruchomości, gdy została ona zakupiona na rynku wtórnym
- podatek od ustanowienia hipoteki, czyli podatek od czynności cywilno-prawnych (więcej na ten temat znajdziesz tutaj: http://www.comperia.pl/podatek-od-ustanowienia-hipoteki.html)
Decydując się na kupno nieruchomości przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego przyszły właściciel musi ponieść wiele różnych wydatków. Warto zdawać sobie z nich sprawę, gdyż w ujęciu sumarycznym mogą one wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niestety, w chwili dokonywania samej transakcji zakupu wiele osób bardzo łatwo popada w stan ekscytacji i tym samym o nich zapomina. Otrzeźwienie przychodzi jednak szybciej, niż mogą się tego spodziewać.
Sprawdź teraz, który bank oferuje najlepsze pożyczki hipoteczne
Autor: Jacek Kasperczyk
Podobne artykuły:
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
- Koszty kredytów w euro ponownie nieco niższe - lutowy barometr eHipoteki 2014-03-04
- Początek roku przyniósł wzrost kosztów kredytów hipotecznych 2014-02-04
- Nudny początek - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-01-31
- Spadły koszty kredytów w euro - grudniowy barometr eHipoteki 2014-01-10
- Złotówkowi zarobili - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-01-07
- Koszty kredytów hipotecznych nieznacznie w górę 2013-12-09
- Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych pozostaje bez zmian 2013-11-08
- Niewielki wzrost kosztów kredytów hipotecznych 2013-10-01
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!