- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego?
Liczba zawieranych umów kredytowych ciągle rośnie. Większość nabywanych obecnie nieruchomości finansowana jest kredytem. Skoro więc temat ten dotyczy tak wielu Polaków, warto wiedzieć w jaki sposób można obniżyć raty spłacanych zobowiązań.
Sprawdź teraz najlepsze pożyczki hipoteczne
Budowa domu czy zakup mieszkania to ogromny wydatek. Prawie nikt nie jest w stanie sfinansować takiego przedsięwzięcia samodzielnie, stąd popularność kredytów hipotecznych. Niestety kredyt mieszkaniowy, mimo niewątpliwej pomocy, jaką niesie kredytobiorcom marzącym o własnym lokum, sam w sobie jest znacznym obciążeniem domowego budżetu.
Warto więc poznać kilka sposobów, dzięki którym kwota miesięcznie przeznaczana na spłatę zobowiązania, może być nieco niższa.
Wydłużenie okresu spłaty
Kwota kredytu rozłożona na dłuższy okres to łatwy sposób na obniżenie miesięcznej raty. Trzeba jednak pamiętać, że jest to opcja dostępna tylko dla kredytobiorców, którzy nie zaciągnęli zobowiązania na maksymalny dostępny okres i mają margines pozwalający zwiększyć ilość rat.
Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że dłuższy czas kredytowania to nie tylko niższa rata miesięczna, ale też większy ogólny koszt kredytu – im dłużej go spłacamy, tym więcej odsetek zostaje naliczonych.
Zmiana systemu rat
Wybór spłaty w ratach malejących, co prawda pozwala obniżyć całkowity koszt kredytu, nie przekłada się jednak na mniejsze raty. Przez około 1/3 okresu kredytowania raty w systemie malejącym są wyższe, niż gdyby kredyt był spłacany w ratach równych.
Dlatego jeśli wybrana forma spłaty okaże się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu warto przemyśleć zmianę formuły naliczania miesięcznej kwoty, przeznaczonej na regulację zobowiązania.
Refinansowanie kredytu
Część kredytów, szczególnie tych starszych, opiera się na mało atrakcyjnych warunkach. W takiej sytuacji warto pomyśleć o refinansowaniu, czyli uregulowania zobowiązania nowym, korzystniejszym kredytem (np. z niższym oprocentowaniem).
Zanim jednak decyzja taka zostanie podjęta, trzeba dokładnie przekalkulować, czy taka zamiana faktycznie się opłaci – czy proponowane warunki przełożą się na zmniejszenie kosztów kredytu i spłacanych miesięcznie rat.
Kredyty zaciągnięte w walutach obcych dają jeszcze jedną możliwość zmniejszenia comiesięcznej raty – dzięki przewalutowaniu. Może się okazać, że wybrana waluta, w której spłacany jest kredyt, nie jest najkorzystniejszą opcją.
Zmiana waluty kredytu również wymaga jednak wnikliwej analizy, ponieważ mimo że kredyty w obcych walutach są tańsze, to banki często narzucają na nie wyższą marżę lub udzielają ich jedynie pod warunkiem uzyskiwania dochodów w tej walucie.
Autor: Gabriela Drzymalska
Podobne artykuły:
- Marazmu ciąg dalszy - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-03-07
- Zadłużenie kredytobiorców bez zmian - Indeks Zadłużenia grudzień 2013 2013-12-23
- Zimowe uśpienie w hipotekach - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2013-12-03
- Postawy Polaków wobec kredytów mieszkaniowych 2013-09-27
- Wakacyjny marazm trwa w najlepsze - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2013-09-03
- Lato sprzyja zadłużonym - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2013-07-30
- Kredyty walutowe zdrożały - Kredytometr eHipoteka.com 2013-07-01
- W złotych w dół, w walutach niekoniecznie - Kredytometr eHipoteka.com 2013-06-04
- Kredyty hipoteczne w PLN nadal w formie - Kredytometr eHipoteka.com 2013-04-08
- Stabilne zadłużenie osób z kredytami w euro i franku - Indeks Zadłużenia marzec 2013 2013-03-26
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!