- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Finanse a Polacy za granicą
Jesteśmy w Unii od ponad 3 lat. Czas najwyższy, by dostrzeżono w obywatelu polskim wymagającego klienta. W końcu liczba Polaków pracujących za granicą gwałtownie wzrasta.
Wiele spośród instytucji finansowych chlubi się udziałem kapitału zagranicznego, jednak z reguły poza hasłami "jesteśmy częścią międzynarodowej korporacji..." trudno dojrzeć korzyści z tego wynikające. Ostatnio jednak zaczyna się to zmieniać. Banki oferują coraz więcej możliwości korzystania z międzynarodowej infrastruktury po dużo niższych kosztach.
Do podstawowych usług, produktów finansowych oferowanych przez banki możemy zaliczyć:
- Możliwość przesłania pieniędzy między 2 krajami
Wiele osób przebywających za granicą, chciałoby móc przelewać środki czy to z jednego konta na drugie, czy też przelać środki na konto swoich bliskich. Obecnie część instytucji oferuje bezpłatną możliwość transferu gotówki. Przykładem takiego postępowania może być wspólna oferta PKO BP i NatWest. Korzyścią współpracy tych dwóch podmiotów jest niski koszt takiej operacji oraz możliwość skorzystania z pomocy polskojęzycznej obsługi w oddziałach brytyjskiego partnera. Kolejnym dosyć często stosowanym rozwiązaniem jest działanie oparte o międzynarodowe instytucje finansowe, takie jak np. Western Union. Do podstawowych zalet takich instytucji możemy zaliczyć wyrobioną markę, obecność w wielu krajach oraz możliwość szybkiego odebrania pieniędzy. - konta walutowe (wraz z kartami płatniczymi)
Należą do najczęściej oferowanych produktów przez banki w Polsce. Koszt ich prowadzenia często zależy od pakietu możliwości w nim zawartych. Najczęściej do takiego konta przywiązana jest karta płatnicza umożliwiająca nam dokonywanie płatności za granicą bez konieczności przewalutowania. Co pozwala uniknąć kosztów z tym związanych - możliwość bezpłatnego korzystania (lub za stosunkowo niewielką opłatą) z sieci bankomatów za granicą
Jednym z przykładów może być tutaj konto oferowane przez Lukas Bank, Konto podróżne, przy którym wypłata pieniędzy z bankomatów znajdujących się za granicą kosztuje 1 zł. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt prowadzenia rachunku - 30 zł/m-c. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest jednak oferowanie bezprowizyjnej możliwości wypłaty pieniędzy z bankomatów należących do jednej grupy kapitałowej. Przykładem takiego postępowania może być CitiKonto, w którym nie pobiera się od nas prowizji przy wypłacie środków z bankomatów należących do Citibanku.
Czy można uznać ofertę, która obecnie występuje na rynku, za pełną? Z pewnością nie. Można jednak powiedzieć, że zarówno banki w Polsce jak i za granicą zaczęły dostrzegać naszych rodaków i ich potrzeby. Jest to zdecydowanie pozytywny aspekt, który wkrótce może przełożyć się na poprawę wygody i stanu konta wielu Polaków.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!