- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Czy warto wcześniej spłacać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to zazwyczaj zobowiązanie o ogromnej kwocie, spłacane przez wiele lat. Zaciągając je, kredytobiorcy starają się tak rozłożyć spłatę, aby jak najmniej obciążała ich domowy budżet. Wtedy długi okres kredytowania jest pożądany. Niekiedy jednak w życiu zdarzają się sytuacje nagłego przypływu środków finansowych. Czy warto wtedy spłacić część kredytu przez czasem? Sprawdzamy, jakie jest stanowisko banków.
Sprawdź teraz najlepsze pożyczki hipoteczne!
Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację: dużą wygraną w totka czy spadek po dalekiej krewnej z Ameryki. Lub przynajmniej premia w pracy albo zysk z inwestycji finansowej. Jeśli nie pojawią się wtedy pilne, nieprzewidziane wydatki zazwyczaj pierwszą myślą kredytobiorców jest spłata „na zapas” zobowiązania wobec banku.
Niestety, to co z punktu widzenia klienta jest korzystne, nie jest pożądane przez bank – im szybciej ubywa należnego mu długu, tym niższe będą odsetki, które otrzymają. Stąd powszechną praktyką są zniechęcające kredytobiorców prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu.
Co na to banki?
Stanowiska banków wobec wcześniejszej spłaty kredytów hipotecznych są bardzo różne. Od zupełnie bezpłatnej możliwości spłaty (jak w mBanku i MultiBanku) poprzez promocyjne okresy, kiedy bank nie pobiera prowizji (np. do 30 czerwca 2013 r. w Credit Agricole) do kilkuprocentowych prowizji i odpłat. Zdarzają się też instytucje, które „cenę” wcześniejszej spłaty różnicują w zależności od czasu, jaki upłynął od otrzymania kredytu lub od kwoty, która ma zostać spłacona przed terminem.
W większości banków przedterminowa spłata kredytu jest możliwa bez opłat po upływie początkowych trzech (np. Alior Bank, Citi Handlowy, Nordea, eurobank, ING Bank Śląski i inne) lub pięciu (np. BOŚ, BGŻ, Getin Bank, BNP Paribas, BPH i inne) lat okresu kredytowego.
Część z banków zapewnia jednak możliwość bezpłatnej wcześniejszej spłaty kredytu, jeśli nadpłacana kwota nie przekracza 30 proc. (m.in.: w Millenium Banku, Getin Banku, eurobanku) lub 50 proc. (m.in.: w Kredyt Banku, BZ WBK, ING Banku Śląskim) wartości otrzymanego kredytu.
W innych sytuacjach naliczane są kilkuprocentowe opłaty: od 0,5 proc. w PKO BP, poprzez 1 proc. w BOŚ, 1,5 proc. w Raiffeisen Polbanku, 2 proc. w Millenium Banku, 3 proc. w eurobanku do nawet 5 proc. w Getin Banku (w pierwszym roku po otrzymaniu kredytu).
Niektórzy kredytodawcy różnicują wysokość opłaty za wcześniejszą spłatę również w zależności od oprocentowania kredytu – stałego czy zmiennego. Należy do nich np. PKO BP, Kredyt Bank czy BZ WBK.
Autor: Gabriela Drzymalska
Podobne artykuły:
- Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego - kiedy można i ile to kosztuje? 2012-08-14
- Kredyty walutowe nie przysparzają nowych kłopotów - Indeks Zadłużenia maj 2014 2014-05-28
- Coraz mniej Polaków chce dofinansowania z MdM 2014-05-23
- W maju marże kredytów hipotecznych pozostały stabilne 2014-05-14
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- Stabilne zadłużenie osób z kredytami walutowymi - Indeks Zadłużenia kwiecień 2014 2014-05-02
- Już prawie 100 mln zł dofinansowania z MdM! 2014-04-09
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
- Mocny frank winduje zadłużenie kredytobiorców - Indeks Zadłużenia marzec 2014 2014-03-25
- Oferty kredytów hipotecznych pozostają niezmienne... 2014-03-18
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!