- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych?
Wakacje to chwila wytchnienia od pracy i codziennych obowiązków, od zaciągniętego kredytu można natomiast odpocząć dzięki wakacjom kredytowym. Czym dokładnie są i kto może z nich skorzystać wyjaśnia eHipoteka.com.pl.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty na mieszkanie!
Kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy o dużej kwocie, wiąże się z comiesięcznym obciążeniem domowego budżetu wysokością spłacanej raty. Niekiedy jednak konieczne wydatki, chwilowo ale niespodziewanie, wzrastają a spłata raty w dotychczasowej kwocie zaczyna przerastać możliwości finansowe kredytobiorcy.
Wakacje kredytowe – czyli co?
Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być wakacje kredytowe, czyli czasowe zawieszenie spłaty zobowiązania. Podobnie działa też karencja w spłacie, pozwalająca odłożyć zwrot części raty (regularnie spłacane są tylko odsetki).
Taka chwila wytchnienia od obciążenia kredytowego może pomóc w momencie pogorszenia się sytuacji finansowej kredytobiorcy. Wiąże się ona jednak z kosztami, dlatego decyzja o skorzystaniu z niej powinna być przemyślana.
Dla kogo i na jakich zasadach?
Opcja wakacji kredytowych lub karencji w spłacie kapitału jest dostępna w większości banków. Od klienta zależy natomiast czy skorzysta z tej możliwości czy nie. Jeśli zajdzie taka potrzeba musi on złożyć stosowny wniosek, bez konieczności podawania przyczyny tej decyzji.
Trzeba jednak pamiętać, że bank może nie zgodzić się na zawieszenie spłaty – jest to pewnego rodzaju przywilej dla solidnych klientów. Ryzyko takie dotyczy szczególnie osób, które dopiero rozpoczęły spłatę kredytu, lub też w przeszłości zalegały z płatnościami.
To na jak długo można odłożyć spłatę rat zależy od każdego z kredytodawców. Banki regulują tę kwestię na różne sposoby. Przykładowo w banku Pekao SA z zawieszenia spłaty można skorzystać dwa razy w odstępie co najmniej 5 lat, łącznie do 12 miesięcy; w BPH natomiast przerwa może trwać jeden miesiąc w ciągu każdego roku, a po narodzinach lub adopcji dziecka 3 miesiące.
Jeszcze dłuższe są okresy karencji: w Alior Banku może to być nawet 6 miesięcy w ciągu roku, ale nie więcej niż 5 lat łącznie; PKO BP oferuje zaś nawet 36 miesięcy w fazie realizacji inwestycji finansowanej kredytem.
Czy warto skorzystać?
Zarówno wakacje kredytowe, jak i karencja w spłacie kapitału niewątpliwie pomagają w razie wyjątkowo trudnych sytuacjach życiowych. Należy jednak pamiętać, że pominięta kwota i tak, prędzej czy później, musi zostać spłacona. Zazwyczaj korzystanie z tych usług wiąże się więc z wydłużeniem okresu kredytowania lub rozłożeniem zaległej kwoty na czas pozostały do końca spłaty zobowiązania, co oznacza wzrost wysokości następnych rat. W wypadku rat malejących nie sprawdzi się natomiast karencja w spłacie kapitału – przez długi okres znaczną cześć raty stanowią odsetki, które i tak trzeba płacić.
Do tego dochodzą koszty – niektóre banki naliczają dodatkową opłatę za umożliwienie odroczenia spłaty. Jednak nawet jeśli usługa jest bezpłatna, warto pamiętać, że zwłoka w regulowaniu zobowiązania zawsze wiąże się z dodatkowymi odsetkami, wakacje kredytowe są więc tylko pozornie darmowe.
Autor: Gabriela Drzymalska
Podobne artykuły:
- Kredyty walutowe nie przysparzają nowych kłopotów - Indeks Zadłużenia maj 2014 2014-05-28
- Coraz mniej Polaków chce dofinansowania z MdM 2014-05-23
- W maju marże kredytów hipotecznych pozostały stabilne 2014-05-14
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- Stabilne zadłużenie osób z kredytami walutowymi - Indeks Zadłużenia kwiecień 2014 2014-05-02
- Już prawie 100 mln zł dofinansowania z MdM! 2014-04-09
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
- Mocny frank winduje zadłużenie kredytobiorców - Indeks Zadłużenia marzec 2014 2014-03-25
- Oferty kredytów hipotecznych pozostają niezmienne... 2014-03-18
- Marazmu ciąg dalszy - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-03-07
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!