- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Co składa się na koszty kredytu hipotecznego?
Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego pierwszym pytaniem, jakie zadaje sobie przyszły kredytobiorca jest: „ile to będzie kosztować?”. Podstawę „ceny” takiego zobowiązania stanowi jego oprocentowanie. Na koszty kredytu w rzeczywistości składa się jednak więcej elementów.
Sprawdź teraz najlepsze pożyczki hipoteczne!
Tak jak podczas codziennych zakupów większość osób kieruje się ceną produktów, tak wybierając kredyt hipoteczny również warto przyjrzeć się jego „cenie”. Niestety nie jest ona podana wprost, jak w przypadku dóbr konsumpcyjnych. Koszty kredytów hipotecznych składają się z kilku części.
Najważniejszą z nich jest oprocentowanie. Od niego właśnie zależy jak dużo odsetek przyjdzie nam oddać wraz z pożyczonym kapitałem. Wpływa więc ono pośrednio także na wysokość comiesięcznej raty.
Oprocentowanie jednak również ma swoje części składowe. W dużej mierze zależy ono od rynkowych stóp procentowych, które są niezależne od banku. Każdy bank dokłada jednak do tej wielkości marżę, czyli podwyższa wartość stopy WIBOR (rynkowej) o kilka procent, które będą zarobkiem banku.
Prowizja
Przy podpisywaniu umowy dochodzi kolejna opłata – prowizja. Pobiera ją bank w zamian za udzielenie kredytu. Ten składnik kosztów często jest wykorzystywany do zwiększenia konkurencyjności banków - proponują one oferty z obniżoną prowizją lub całkiem rezygnują z jej pobierania aby przyciągnąć więcej klientów.
Ubezpieczenie
Oferty kredytowe zawierają także różnego typu ubezpieczenia, obowiązkowe lub opcjonalne, w zależności od polityki banku. Jeśli jednak wymagany jest wykup konkretnego ubezpieczenia, całkowite koszty kredytu automatycznie przez to wzrastają.
Wśród najczęściej występujących typów ubezpieczeń możemy znaleźć m.in.: ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie pomostowe lub ubezpieczenie na życie.
Inne opłaty
To niestety nie wszystkie elementy, jakie mogą pojawić się w kosztach kredytu hipotecznego. Niekiedy banki wymagają również dodatkowych opłat np. za wycenę nieruchomości lub w przypadku wcześniejszej niż planowana spłaty kredytu.
Zważywszy na te wszystkie koszty, wybierając kredyt hipoteczny dobrze jest kierować się wartością RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Uwzględnia ona wszystkie koszty, pozwala więc na rzetelne porównanie ofert banków.
Autor: Gabriela Drzymalska
Podobne artykuły:
- Marazm w kredytach hipotecznych - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-05-07
- W marcu wzrosły koszty kredytów w euro 2014-04-04
- Koszty kredytów w euro ponownie nieco niższe - lutowy barometr eHipoteki 2014-03-04
- Początek roku przyniósł wzrost kosztów kredytów hipotecznych 2014-02-04
- Nudny początek - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-01-31
- Spadły koszty kredytów w euro - grudniowy barometr eHipoteki 2014-01-10
- Złotówkowi zarobili - Kredytometr eHipoteka.com.pl 2014-01-07
- Koszty kredytów hipotecznych nieznacznie w górę 2013-12-09
- Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych pozostaje bez zmian 2013-11-08
- Niewielki wzrost kosztów kredytów hipotecznych 2013-10-01
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!