- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Co rekomendacja T oznacza dla kredytobiorców?
Skończyły się szybkie pożyczki! Banki zaostrzają restrykcje względem udzielanych kredytów-zaczyna działać rekomendacja T. Od tej pory twoja rata nie będzie mogła przekroczyć 50% dochodu netto. Dzięki takiemu zabiegowi, wielu ludzi nie wpadnie w spiralę długów a kredyty udzielane na dowód odejdą w zapomnienie.
Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła nowe regulacje dotyczące szybkich pożyczek. Odnoszą sie one przede wszystkim do głębszej analizy zdolności kredytowej klientów i noszą nazwę rekomendacji T.
Rekomendacja T jest to zbiór zasad, które adresowane są do banków. Dotyczą one zarządzania i oceny ryzyka związanego z udzielanymi przez banki kredytami. Pod lupę pójdą wszystkie, nawet najmniejsze wydatki rodziny. Wszystko po to, aby dokładnie zweryfikować wypłacalność i zabezpieczyć bank przed ryzykiem. Bank weźmie pod uwagę również inne kredyty, których spłacenia podjął się konsument. Jeżeli klient będzie miał na swoim koncie już inne zobowiązanie, ciężej będzie mu zadłużyć się w banku. Maksymalna rata będzie mogła wynosić 50% dochodu netto klienta.
Przed wprowadzeniem rekomendacji T, banki wykorzystywały ostatnie tygodnie na to, aby jak najwięcej wycisnąć z chętnych na szybkie pożyczki. Rekomendacja T dotknęła również kredyty walutowe. Osoba, która będzie chciała zadłużyć się w obcej walucie na okres powyżej 5 lat, będzie zobligowana do wpłaty 20% wkładu własnego. W przypadku krótszych kredytów wystarczy jedynie 10%.
Po wprowadzeniu nowych zasad rokowania na rok 2011 jeśli chodzi o udzielanie kredytów nie są najlepsze. Zgodnie z analizą ok. 3 mln osób nie będzie mogło pozwolić sobie na kredyt. Jednak rekomendacja T nie obowiązuje ofert instytucji pozabankowych, co oznacza zielone światło dla osób przygnębionych nowymi restrykcjami.
Celem tego zabiegu jest zabezpieczenie nie tylko interesów banku, ale i klienta. Efektem zmian na pewno jest ograniczenie ilości przyznawanych kredytów. Ochroni to jednak banki przed ściąganiem należności, windykacji czy tworzenia odpisów, a tym samym pozwoli na zrównoważony rozwój.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!