- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Bezpośrednio czy u doradcy finansowego?
U doradcy finansowego czy w banku? Najczęściej przeszkodą do odbycia wizyty w firmie pośredniczącej jest obawa przed poniesieniem dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów. Czy sam nie jesteś w stanie lepiej zadbać o swój interes niż przedstawiciel firmy doradztwa finansowego? Czy dodatkowo nie zapłacisz więcej, bo przecież pośrednik musi zarobić? No cóż. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ale jedno jest pewne. Wizyta u doradcy może tylko pomóc!
Doradca doradcy nie równy
Firmy doradztwa finansowego powstają jak grzyby po deszczu. Jeszcze trzy lata temu rzadko korzystano w Polsce z ich usług. Dziś szacuje się, że 30% wniosków kredytowych trafia do banków z wykorzystaniem tej ścieżki. Ilość nie idzie jednak w parze z jakością. Nie istnieje żadna regulacja prawna sankcjonująca ewentualny brak profesjonalizmu ze strony doradcy. W firmie "A" możesz uzyskać zupełnie inną rekomendację niż w firmie "B". A za złą poradę nikomu nie grozi kara… Łatwo więc o "minę". Jest jednak druga strona medalu. Konsultacje nic nie kosztują. Możesz dowolnie czerpać wiedzę z kilku źródeł i wybrać to, które Ci odpowiada. Oczywiście to zajęcie bardzo czasochłonne i wymagające. Dodatkowo poddawanie się różnym sugestiom może ostatecznie skutkować zawrotem głowy. No, ale przecież kto pyta, nie błądzi.
Bankowiec lepszy?
Kto Cię lepiej obsłuży? Czy pracownik banku, z racji większej "powagi" swojego pracodawcy – majestatycznej instytucji finansowej może być bardziej skuteczny, miły, efektywny, itd. niż doradca finansowy? No cóż, nie ma tutaj reguły. Pamiętajmy, że to ludzie pracują, a nie maszyny i nie jest powiedziane, że w jednej firmie z założenia trafisz na bardziej kompetentną osobą niż w konkurencyjnej. A, jak wskazuje praktyka, to od Twojego bezpośredniego doradcy i jego determinacji zależy tempo załatwiania wszelkich spraw. Często bywa tak, że doradca finansowy ma większą motywację finansową do poprowadzenie się z sukcesem do samego końca. Bo od tego zależy jego wynagrodzenie. Można więc się spodziewać, że Cie lepiej obsłuży.
Pośrednik musi gdzieś zarobić! Musi?
Oczywiście firmy doradztwa finansowego nie są instytucjami żyjącymi z dotacji. Są przedsiębiorstwami nastawionymi na zysk i czerpią przychody z zamkniętych spraw kredytowych. No ale czy ten fakt musi się wiązać z wyższymi kosztami po stronie klienta. Nie. Bowiem banki często przeznaczają na wynagrodzenie pośredników finansowych specjalny budżet. Dlatego jest możliwe, że za kredyt nie zapłacisz prowizji, a Twój doradca też zarobi. Nie jest nigdzie jednak powiedziane, że ta zasada obowiązuje zawsze i wszędzie dlatego musisz zweryfikować ofertę bezpośrednio w banku.
Trzy zasady roztropnego kredytobiorcy
Podsumowując powyższe zalecamy następujące działania:
- Nie ograniczaj się do wizyty w banku. Odwiedź przynajmniej jedną firmę doradztwa finansowego.
- Skonfrontuj ofertę pośrednika z ofertami dostępnymi bezpośrednio w banku. Nie przepłacaj.
- Złóż wniosek kredytowy przynajmniej do dwóch banków. To ogranicza ryzyko niesatysfakcjonującego dla Ciebie rozwoju sytuacji, a także zwiększa możliwości negocjacyjne w bankach.
Nie spiesz się. Rzetelnie dokonaj wszelkich porównań. Wybierz optymalną dla Ciebie ofertę. Kredyt hipoteczny to jedna z ważniejszych decyzji finansowych.
Przeczytaj również odpowiedzi eHipoteka.com na inne dylematy kredytobiorcy!
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!