- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Bankowe oferty po wakacjach
Lato minęło, czas do pracy. Jak wolne dni spędzili bankowcy? Czy wymyślili coś specjalnego dla wracających z urlopów kredytobiorców? Sprawdźmy.
Może trochę taniej?
Raczej nie. Przejrzeliśmy oferty 21 banków udzielających w Polsce kredytów hipotecznych. Możemy stwierdzić, że ich oferty nie zmieniły się istotnie w kontekście podstawowych elementów cenowych, czyli oprocentowania i prowizji. Część z wakacyjnych promocji została przedłużona, nie uruchomiono jednak prawie żadnej nowej. Lepsze parametry oferuje GEMB. Bank obniżył marże odsetkowe zarówno dla kredytów złotowych jak i walutowych. Kosmetycznie poprawiła warunki Nordea, która dla klientów decydujących się na kredyt w PLN, jednocześnie otwierających rachunek osobisty wraz z kartą kredytową (tzw. cross selling, czyli sprzedawanie kilku produktów bankowych jednocześnie) obniży marżę odsetkową w pierwszym roku kredytowania do 0, by w kolejnych latach ustalić ją na poziomie 1%. Skandynawski kredytodawca każe sobie jednak o kilka punktów bazowych więcej zapłacić za kredyty walutowe.
Na niższą marżę można też liczyć w Multibanku ale pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na wypadek utraty zdrowia lub pracy. Ubezpieczenie kosztuje 1,5% kwoty kredytu za pierwsze dwa lata. W kolejnych latach, w okresie obowiązywania ubezpieczenia bank podwyższy każdą ratę o 4%. Możemy jednak liczyć na niższe o 0,2 pp oprocentowanie. Coś za coś…
Jako promocyjne określa również warunki kredytu BPH, choć tak naprawdę właściwie się nie zmieniły. Czy rezygnacja z prowizji za ewentualne podwyższenie kredytu jest aż taką zachętą? Reklamowana na witrynie banku marża odsetkowa w wysokości 0,45% już prędzej, choć jest dostępna tylko przy wkładzie własnym kredytobiorcy powyżej 50% pod warunkiem, że kredyt będzie większy od 200 000 PLN. A to już rzadka kredytowa sytuacja.
Może elastyczniej?
KNB zastanawia się nad wprowadzeniem kolejnych restrykcji w zakresie udzielania kredytów hipotecznych, a banki myślą nad tym, jak ułatwić kredytobiorcom życie. mBank dla przykładu dla szacowania zdolności kredytowej policzy średnią pensję z umowy o pracę już nie z 6 ale z 3 ostatnich miesięcy. Jest też dobra wiadomość dla mężczyzn z nieuregulowanym stosunkiem do służby wojskowej! Oba banki grupy BRE (mBank i Multibank) nie widzą przeszkód do udzielenia takim osobom kredytu hipotecznego, w przeciwieństwie do wszystkich innych banków. Nie będą już również wymagały od osób prowadzących działalność gospodarczą zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu ze składkami. Rewolucja!
Banki nie zachwyciły
Nie słabnący wciąż popyt na kredyty nie zwiększa motywacji banku do uatrakcyjniania ofert. Wakacyjny nastrój udzielił się menedżerom produktów bankowych. Efekt? Kredyty nie tanieją, a raczej drożeją, bo stopy procentowe rosną.
eHipoteka.com
Podobne artykuły:
- Jak banki kuszą kredytami hipotecznymi 2008-05-30
- Najlepszy kredyt hipoteczny 2012-01-03
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!