- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Kredyt hipoteczny a sytuacja gospodarcza Polski
Niższe bezrobocie, więcej inwestycji, lepsze ratingi i… wyższa inflacja. Od kilku miesięcy napływają (nie tylko z rodzimego rynku ale również z zagranicy) informacje o coraz lepszym stanie naszej gospodarki. Jak podała agencja PAIIZ w tym roku inwestorzy zagraniczni mogą ulokować w naszym kraju ponad 11 mld EURO! Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego?
Tempo wzrostu gospodarczego w 2007 roku jest imponujące (dynamika wzrostu PKB w I kwartale wyniosła prawie 7 proc.). Bije ono prognozy zarówno polskich jak zagranicznych analityków oraz obserwatorów rynku Zagraniczne agencje ratingowe coraz częściej podnoszą oceny naszej gospodarki i coraz bardziej wierzą w jej siłę. Dodatkowo, jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę doradczą Ernst & Young Polska znalazła się na 7. miejscu na świecie pod względem atrakcyjności lokalizacji dla inwestycji gospodarczych.
To wszystko ma konkretny skutek dla każdego obywatela RP. Łatwiej jest przede wszystkim znaleźć miejsce pracy, ponieważ zapotrzebowanie na pracowników wzrasta w praktycznie w każdym sektorze gospodarki. Dzieje się tak również dlatego, że coraz więcej firm z zagranicy lokuje swoje inwestycje w naszym kraju. Stopa bezrobocia spada i wg Eurostatu wynosi ona w Polsce tylko 10,5 proc. (w ten sposób przestaliśmy być krajem o najwyższym bezrobociu – prześcignęła nas Słowacja).
Wspomniane powyżej czynniki pociągają za sobą również wzrost płac (przeciętne wynagrodzenie w gospodarce w 2006 roku wyniosło 2477,23 PLN wg GUS) i sprawiają, że wraz z wrastającą liczbą osób posiadających zatrudnienie rośnie również inflacja. Po prostu coraz więcej osób z coraz wyższymi wynagrodzeniami może i kupuje więcej.
Jak pokazują ostatnie odczyty wskaźnika inflacji (2,3 proc. w maju 2007) oraz prognozy Ministerstwa Finansów (MF prognozuje, że dynamika wzrostu cen może w czerwcu wynieść nawet 2,7 proc.) strona podażowa nie nadąża za potrzebami Polaków. Rosną więc ceny począwszy od warzyw i butów a skończywszy na materiałach budowlanych.
Co to oznacza? W obawie przed galopującą inflacją Rada polityki Pieniężnej nie zawaha się podnieść do końca tego roku po raz kolejny stóp procentowych. Jeśli prognozy MF się sprawdzą to może to nastąpić nawet jeszcze w okresie wakacyjnym.
Stopa rynkowa WIBOR już wycenia taki ruch wzrastając systematycznie od kilku miesięcy. Nawet czerwcowa podwyżka stóp dokonana przez RPP nie zatrzymała takiego trendu. Od maja 2006 roku WIBOR 3-miesięczny wzrósł z poziomu 4,15 proc. do 4,75 proc. Z jednej strony oznacza to, że rata 30 letniego kredytu na 150 000 PLN (kredyt w złotych polskich) wzrosła w tym czasie o 53 PLN czyli o 7 proc. (z 729 PLN na 782 PLN). Z drugiej strony cieszą się posiadacze oszczędności na lokatach bankowych, których oprocentowanie z czasem powinno wzrosnąć.
Z drugiej strony silny wzrost gospodarczy oznacza większą stabilność i atrakcyjność naszej waluty (aby inwestować w naszym kraju inwestorzy zagraniczni muszą kupić złote polskie), a to oznacza niższe koszty dla klientów posiadających tak popularne kredyty walutowe. Przez ostatnie 2 lata kurs CHF/PLN spadł o około 12% co zamortyzowało wzrost stóp procentowych w CHF. Dla kredytu na 150 000 PLN i 30 letnim okresie spłaty bez obniżki kursu płacona rata byłaby o około 100 PLN wyższa od tej płaconej dzięki spadkowi kursu franka szwajcarskiego.
Dynamiczny wzrost gospodarczy ma więc dwie strony medalu, o których należy pamiętać. Zdecydowanie jaśniejszą częścią są korzyści jakie otrzymuje Kowalski w takiej sytuacji. Sprawiają one, że poziom życia każdego konsumenta wrasta. Ta druga, ciemniejsza strona to wyższe koszty utrzymania (inflacja) oraz wyższe koszty instrumentów kredytowych, które są coraz bardziej popularne ale i niezbędne do efektywnego zarządzania swoimi pieniędzmi.
Karol Wilczko
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Artykuły
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!