- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie?
Ani pewny, ani wysoki - reklamowany zysk z condohotelu może się okazać obietnicą bez pokrycia. Niezależnie od tego, czy nabywasz udział we własności nieruchomości, czy kupujesz udziały w spółce będącej prawnym właścicielem hotelu, inwestycja w pokoje na wynajem to duże ryzyko, którego inwestorzy nie zawsze są świadomi.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ostrzegają konsumentów przed inwestowaniem w condohotele. Takie inwestycje są obciążone dużym ryzykiem, którego początkujący inwestorzy często nie są świadomi.
Brak gwarancji zysku, brak ochrony kapitału
Mimo marketingowych obietnic osiągnięcia pewnego zysku, przekraczającego dwu a nawet trzykrotnie odsetki z najlepszych lokat, nieruchomości nie dają gwarancji pomnożenia zainwestowanego w nie kapitału. Mało tego - nie chronią przed stratą. Każdy rodzaj inwestowania, w tym w pokoje hotelowe, wiąże się z ryzykiem.
Dochody płynące z wynajmu lokali są zależne od wielu zmiennych czynników, przede wszystkim popytu na rynku usług turystycznych, a także optymalizowania kosztów związanych z posiadaniem nieruchomości.
W przypadku zainwestowania pieniędzy w inwestycję hotelową we wczesnym etapie jej budowy, inwestorzy ponoszą dodatkowo ryzyko bankructwa dewelopera. Gdyby ten utracił płynność finansową i ogłosił upadłość, inwestorzy mogliby nie odzyskać wpłaconych środków.
Stopa zwrotu zależy od zapotrzebowania rynkowego
Wbrew powszechnemu mitowi, że nieruchomości nigdy nie tracą na wartości, zakup prawa własności czy współwłasności nie zawsze musi się opłacać. Tym bardziej jeśli nabyte mieszkanie czy pokój zamierzamy wynajmować.
Inwestując w apartamenty na wynajem krótkoterminowy musimy liczyć się z okresami braku najemców. Ryzyko przestojów w wynajmie jest często pomijane w wyliczeniach prognozowanych stóp zwrotu z inwestycji w condohotele. Reklamowane kilka lub kilkanaście procent zysku rocznie zwykle obliczane jest przy założeniu, że pokój będzie wynajmowany przez wszystkie dni w roku.
Sugerowane w reklamach wysokie stopy zwrotu często nie uwzględniają również kosztów, na jakie narażeni są właściciele lub współwłaściciele nieruchomości. Mowa o opłatach ponoszonych za przekształcenie statusu nieruchomości, kosztach remontów i utrzymania oraz zarządzania budynkiem.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!