- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski?
197 tys. zł to średnia kwota kredytu hipotecznego zaciąganego przez osoby w wieku od 18 do 24 lat - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez BIK. Spłatą rat za mieszkanie zmaga się obecnie 25,2 tys. młodych Polaków.
1,4% wszystkich czynnych umów kredytowych Polaków w wieku od 18 do 24 lat to kredyty hipoteczne. Mimo tego, że ilościowo umowy tego typu maja marginalne znaczenie w łącznej liczbie umów kredytowych, to odpowiadają za ok 30% (2,7 mld zł) łącznego zadłużenia młodych Polaków.
Hipoteka już od 18 roku życia?
Choć wiek osoby wnioskującej o kredyt jest brany pod uwagę do ostatecznej oceny klienta, to nie jest najważniejszy. Teoretycznie kredyt hipoteczny uzyskać może nawet 18-latek, o ile bank uzna, że stać go na spłatę rat. Podczas rozpatrywania wniosków kredytowych bank analizuje zdolność kredytową klienta i jego wiarygodność finansową i to na tej podstawie wydaje decyzję o przyznaniu bądź odmowie udzielenia wsparcia finansowego.
Pod terminem zdolności kredytowej kryje się procedura szacowania, czy dana osoba będzie w stanie udźwignąć ciężar przyszłych rat. Bank sprawdza w tym celu bieżące zarobki i stabilność zatrudnienia wnioskodawcy, a następnie bada jego obciążenia kredytowe, sięgając do raportu z BIK-u.
Dzięki tym danym bank jest w stanie wyliczyć dochód rozporządzalny, którym klient będzie dysponować po odjęciu kwot zarezerwowanych na utrzymanie, zobowiązania kredytowe i inne regularne wydatki (np. alimenty). Jeśli rata wnioskowanego kredytu mieści się w tym limicie, klient ma wymaganą zdolność kredytową.
Wiarygodność kredytowa jest oceniana na podstawie historii spłat zobowiązań kredytowych spłacanych przez daną osobę. Historia ta jest przechowywana i udostępniana przez BIK za zgodą konsumenta. Osoby, które sięgają po swoją pierwszą pożyczkę, są dla banku niewiadomą. Do momentu, w którym nie stworzą swojej historii kredytowej, zaliczani są do grupy podwyższonego ryzyka.
Osoba, która dopiero wkracza w dorosłe życie, może napotkać trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego - kredytu, którego przyznanie jest obwarowane przez banki największymi restrykcjami, z uwagi na wysoką kwotę zobowiązania i długoterminowy charakter umowy.
Jak uzyskać kredyt hipoteczny w młodym wieku?
By młody wnioskodawca zwiększył swoje szanse na kredyt pod hipotekę, powinien dać się poznać bankowi z jak najlepszej strony, pokazując, że jest osobą o stabilnej sytuacji materialnej i nieposzlakowanej opinii kredytowej. W tym celu najlepiej zawnioskować o kredyt po przepracowaniu u pracodawcy min. 3 miesięcy na umowę o pracę na czas nieokreślony lub min. roku na podstawie umów o dzieło lub zlecenie.
Jeśli zamierzać niedługo wziąć kredyt na mieszkanie, ale będziesz zmieniał pracę, zadbaj o to, by przerwa w zatrudnieniu była jak najkrótsza. Przy jej braku (przejściu do nowej firmy od razu po zakończeniu umowy z poprzednim pracodawcą) bank może potraktować cię tak samo jak klienta, który pracuje w tej samej firmie.
Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, dostarcz bankowi oświadczenie swojego pracodawcy o zamiarze zatrudnienia cię na stałe. Niektóre banki potraktują cię wówczas jak pracownika z umową na czas nieokreślony.
Jeśli nie zaciągałeś do tej pory kredytów, kup na raty drobny sprzęt AGD, komputer, telefon czy telewizor. Rozłóż spłatą np. na 6 miesięcy i terminowo spłacaj raty do końca umowy. Po jej zakończeniu odczekaj miesiąc, by BIK odnotował zamknięcie tego kredytu i zawnioskuj o kredyt hipoteczny.
Uwaga! Jeśli złożysz wniosek przed rozliczeniem dotychczasowych zobowiązań, spłacane raty obciążą twoją zdolność kredytową.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!