- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Najem okazjonalny: czy korzyści są warte tej ceny?
Mimo, że najem okazjonalny gwarantuje wynajmującym większą ochronę przed nadużyciami ze strony lokatorów, to okazjonalnie wciąż wynajmujemy rzadko. Zgodnie z danymi fiskusa udział najmu okazjonalnego to zaledwie od 2% do 5% najmu ogółem (zgłoszonego do urzędu skarbowego).
Ramy prawne najmu okazjonalnego zostały uregulowane w polskim prawie w 2009 r. Korzystać z niego moją jedynie konsumenci, ustawa nie pozwala na to osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub lokatorom, którzy chcą podnająć wynajmowane przez siebie lokum.
Mimo słabego zainteresowania najmem okazjonalnym, to właśnie ten rodzaj najmu najlepiej zabezpiecza interesy właścicieli lokali. W zawieranych umowach obowiązkowo pojawić się musi oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Jeśli zatem lokator przestanie płacić czynsz lub umowa wygaśnie, właściciel nieruchomości od razu może skorzystać z opcji wszczęcia postępowania egzekucyjnego, by pozbyć się osoby, który nie chce opuścić mieszkania. Nawet jeśli jest to kobieta w ciąży lub osoby małoletnie. Nie trzeba przy tym przestrzegać okresu ochronnego, trwającego od 1 listopada do 31 marca, kiedy to nie można eksmitować lokatorów.
Standardowa umowa najmu nie daje możliwości natychmiastowego podjęcia powyższych działań. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów wynajmujący, który chce skorzystać z pomocy komorniczej w eksmisji lokatora, wcześniej musi wystąpić przeciw najemcy na drogę sądową, oczekując na wydanie przez gminę decyzji o przyznaniu lokalu tymczasowego. To z kolei wiąże się z formalnościami i długim czasem na ich dopełnienie.
By zapewnić sobie profity płynące z najmu okazjonalnego, wynajmujący musi dopełnić obowiązku zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego (właściwego dla miejsca zamieszkania) w okresie do 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Co istotne, umowa najmu okazjonalnego może być zawarta na czas nie dłuższy niż 10 lat. Musi być przy tym zawarta w formie pisemnej, a w jej treści powinien być wskazany lokal, do którego będzie mógł się przenieść wynajmujący w razie egzekucji wszczętej przez wynajmującego. Mało tego - do umowy należy dołączyć oświadczenie właściciela lokalu, do którego ma zostać przyjęty eksmitowany najemca, o wyrażeniu zgody na przyjęcie tej osoby. Kaucja wpłacana przez lokatora nie może zostać ustalona w kwocie przekraczające 12-krotność miesięcznej stawki czynszu.
Korzyści płynące z najmu okazjonalnego niestety są dla wielu osób zbyt niskie ze względu na dodatkowe koszty (w tym akt notarialny) i formalności, które wiążą się z podpisaniem tego typu umowy. Wymóg wskazania przez najemcę lokalu na wypadek egzekucji znacznie ogranicza grono potencjalnych najemców.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!