- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak zostać pośrednikiem lub agentem kredytu hipotecznego?
Nie każda osoba może pracować jako pośrednik kredytu hipotecznego. Wcześniej należy wykazać się odpowiednią wiedzą i zdobyć odpowiednie zezwolenia. Pierwszym krokiem jest obowiązek zdania egzaminu państwowego na pośrednika hipotecznego. Z egzaminu można być jednak zwolnionym pod warunkiem ukończenia wyższych studiów ekonomicznych lub prawniczych z tytułem magistra.
Każdy pośrednik kredytu hipotecznego musi uzyskać zezwolenie KNF wraz z wpisem do Rejestru Pośredników Kredytowych. Wniosek o wydanie zezwolenia pobrać można ze strony urzędu (planowane jest także udostępnienie opcji przesyłania wniosków on-line).
Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia wynosi 616 zł.
Zwolnieni z opłaty są agenci oraz ci pośrednicy kredytu hipotecznego, którzy działają na rzecz jednego kredytodawcy. Zgodnie z obowiązującym prawem działalność tego typu pośredników pozostaje poza zakresem pojęcia działalności regulowanej.
Odpowiedzialność za błędy agenta
Nie tylko sam pośrednik, ale również jego agent musi uzyskać wpis do rejestru pośredników kredytowych. Agent to przedsiębiorca występujący w imieniu i na rzecz wyłącznie jednego pośrednika kredytu hipotecznego.
Pośrednik kredytu hipotecznego ponosi całkowitą odpowiedzialność za działania i ewentualne niedopełnienie obowiązków ze strony jego agenta, które były podejmowane na rzecz danego pośrednika.
Obowiązki reklamowe i informacyjne
Jedną z ważniejszych zmian, wynikających z nowej ustawy, są zasady dotyczące sposobu reklamowania kredytów hipotecznych.
Materiały reklamowe muszą być jednoznaczne, rzetelne, odpowiednio widoczne i przejrzyste. Zabronione jest umieszczanie w nich stwierdzeń dwuznacznych, nieprecyzyjnych i mylących. Reklamy drukowane lub zamieszczane w Internecie nie mogą zawierać zbyt małych, a przez to nieczytelnych czcionek. Regulowany jest też czas wyświetlania przekazów marketingowych.
W reklamach muszą również występować określone informacje, istotne z punktu widzenia kredytobiorcy, m.in.: oznaczenie przedsiębiorcy, szczegółowe dane cenowe kredytu i jego RRSO.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!