- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zakaz budowania małych kawalerek już niedługo
Projekt nowelizacji prawa budowlanego jest już na ostatniej prostej. Zmian przewiduje całkiem sporo, a jedną z nich będzie zwiększenie minimalnej powierzchni mieszkań do 25 metrów kwadratowych.
Po pięciomiesięcznych pracach nad nowelizacją rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, przyszedł czas na ostatnie podpisy. Z początkiem listopada bieżącego roku projekt zostanie przekazany do zatwierdzenia przez szefa resortu. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.
Celem zmian jest uproszczenie i przyspieszenie realizacji projektów budowlanych. Zdaniem wiceministra infrastruktury i budownictwa obecne przepisy są w tym zakresie "archaiczne" i wiele z nich wymaga stanowczych zmian. Dla przykładu: obecnie niezgodne z prawem jest lokalizowanie aneksów kuchennych w pokojach - w kawalerkach miejsce aneksu jest w korytarzu. Podobnie z wyprowadzeniami - każde pomieszczenie musi zostać wyposażone w wyprowadzenia zgodnie z ustawą, w skutek czego miejsce pralki jest zawsze w łazience.
Ministerstwo postanowiło zadbać o komfort lokatorów i umożliwić architektom pełną swobodę przy projektowaniu powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Łazienka będzie mogła być tak mała albo przeciwnie - tak duża jak tylko zechce tego projektant. Nie zniknie jednak limit minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania. Mało tego - podwyższony zostanie z 24,1 metra kwadratowego do 25 metrów kwadratowych.
Zwiększeniu ulegnie szerokość miejsca postojowego - obecnie wynosi 2,3 metra, a już wkrótce będzie to 2,5 metra, co pozwoli na wygodniejsze parkowanie także szerszymi samochodami, których na rynku jest coraz więcej. Zniesiony przy tym będzie wymóg zachowania odległości 5m od budynków przy wyznaczaniu miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.
Budynki będzie też można stawiać bliżej lasu. Aktualnie najmniejsza przestrzeń, jaka może dzielić nieruchomość mieszkalną od ściany lasu to 12 metrów. Wkrótce limit zostanie zmniejszony do 8 metrów.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!