- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Co to jest najem instytucjonalny i dlaczego lokatorzy powinni się go bać?
Najem instytucjonalny jest formą najmu, wprowadzoną do polskiego prawa w Ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Od funkcjonującego już od dawna najmu okazjonalnego różni się tym, że mogą go oferować jedynie przedsiębiorcy.
Ogłoszona 11 sierpnia b.r. Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wymienia najmem instytucjonalny jako rodzaj najmu zarezerwowany dla firm. Jednocześnie zwykły najem, fachowo określany mianem najmu okazjonalnego, od teraz będzie mógł być oferowany jedynie przez konsumentów - poza prowadzoną działalnością gospodarczą - podobnie jak to miało miejsce przed zmianą przepisów w listopadzie 2013 r.
Lokatorzy eksmitowani na bruk
Różnice między wymienionymi formami najmu są istotne. Co prawda w obu przypadkach najemca jest zobowiązany do podpisania notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji, jednak w przypadku najmu okazjonalnego deklaruje, że posiada lokum na wypadek zarządzenia eksmisji. W przypadku najmu instytucjonalnego takiego zapisu nie ma. Osoba, która chce wynająć dla siebie mieszkanie oferowane przez przedsiębiorcę (np. w programie Mieszkanie Plus), oświadcza, że jest świadoma braku przysługującego jej lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego. W ten sposób eksmisja najemców w ramach najmu instytucjonalnego będzie mogła być przeprowadzona szybko i bez komplikacji dla przedsiębiorcy.
Szukasz mieszkania na wynajem? Uważaj na najem instytucjonalny
Ze względu na brak ochrony lokatora na zasadach takich, jak ma to miejsce przy najmie okazjonalnym, z tego rodzaju umów powinny korzystać osoby, które będą miały, gdzie mieszkać w przypadku eksmisji (np. u rodziny).
Kto nie musi obawiać się eksmisji?
Choć rząd planował zliberalizować zasady dotyczące praw lokatorów, to pod naciskiem organizacji proobywatelskich zrezygnował z pomysłu odebrania praw do mieszkania socjalnego dla uprzywilejowanych grup najemców. Wśród osób znajdujących się pod ochroną prawa znajdują się:
- kobiety w ciąży,
- ludzie obłożnie chorzy,
- osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie,
- emeryci, renciści korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej,
- bezrobotni.
Wymienione grupy zachowały prawo do zamieszkiwania lokalu komunalnego, spółdzielczego, społeczno-czynszowego (TBS). Oznacza to, że nie mogą zostać eksmitowani na mocy wyroku sądowego.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!