- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ustawa o kredycie hipotecznym 2017: zobacz, co się zmieniło
Od dziś (22 lipca 2017 r.) w Polsce obowiązuje nowa ustawa: o kredycie hipotecznym. Punktem wyjścia podczas jej opracowywania były zalecenia unijnej dyrektywy MCD, która miała za zadanie wzmocnić pozycję konsumentów korzystających z kredytów mieszkaniowych i budowlanych.
Przepisy wprowadzane nową ustawą są znaczące dla całego sektora finansowego, a zwłaszcza branży pośrednictwa kredytowego. Zmian jest wiele, a większość z nich rzeczywiście w istotny sposób działa na korzyść kredytobiorców. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze nowości, o których powinna wiedzieć każda osoba posiadająca już lub dopiero zaciągająca kredyt hipoteczny.
Łatwiej porównasz kredyty
Od teraz porównywanie ofert staje się niezwykle proste. Banki są zobowiązane do przedstawiania klientom formularzy informacyjnych (podobnie jak w przypadku kredytów konsumenckich) z najważniejszymi danymi o kosztach kredytu, w tym RRSO (rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania). Na dokumencie będą wymienione albo warunki oferty już spersonalizowanej, albo przynajmniej przykładu reprezentatywnego.
Formularze informacyjne będą przy tym ujednolicone, pozwalając na proste zestawienie warunków proponowanych przez różne banki. By znaleźć najtańszą ofertę, wystarczy pobrać z banków symulacje dotyczące tej samej kwoty i okresu spłaty, zestawiając potem RRSO i całkowite koszty poszczególnych kredytów.
Poznasz różnice cenowe między ofertą pakietową i standardową
Bank namawia Cię do skorzystania z oferty promocyjnej, bo jeśli dobierzesz w pakiecie dodatkowe produkty (ubezpieczenia, karty kredytowe itp.), będziesz mieć tańszy kredyt? Teraz już łatwo sprawdzisz, czy nikt Cię nie oszukuje. Kredytodawcy proponujący oferty z dodatkowymi produktami będą jednocześnie musieli przedstawić klientowi warunki oferty standardowej, umożliwiając szybkie porównanie różnicy cenowej.
Dowiesz się, ile zarobi dzięki Tobie pośrednik
Znalezienie najlepszego dla Ciebie kredytu zlecasz pośrednikowi lub agentowi? Teraz dowiesz się, ile on zarobi, jeśli doprowadzi do zawarcia umowy między Tobą a bankiem. Jeśli pozyskanie tej informacji nie będzie możliwe już na wstępie, dowiesz się jej przy okazji drukowania formularza informacyjnego o kredycie.
Decyzję kredytową otrzymasz w max. 21 dni
Choć banki z reguły szybciej wydają decyzje kredytowe, to teraz nie będą mogły przekraczać 21 dni od złożenia przed Ciebie kompletnego wniosku kredytowego.
Zyskasz prawo do rezygnacji z kredytu (do 14 dni)
Podpisałeś umowę o kredyt zbyt pochopnie? Jeszcze w ciągu 14 dni od złożenia podpisu możesz z niej zrezygnować. Wystarczy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy (osobiście lub wysyłając pismo pocztą).
Po min. 3 latach spłacisz kredyt bez prowizji
Kredytobiorcy mają już zagwarantowaną opcję wcześniejszej lub całkowitej spłaty kredytu hipotecznego, jeśli od podpisania umowy minęło 36 miesięcy. Dodatkowo ustawa ogranicza do 3% (z dodatkowym warunkiem) maksymalną prowizję od spłacanej kwoty, która może być pobierana przez bank przez pierwsze 3 lata.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!