- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Zmiany w prawie nieruchomościowym: zmniejszy się ryzyko zatrudniania pośredników i zarządców
Nadszedł czas pozytywnych zmian na rynku nieruchomości. Po ponad 3 latach od deregulacji zawodów pośrednika i zarządcy, konsumenci zyskają potrzebną im ochronę przed naciągaczami. Zapewnić ją ma znowelizowana Ustawa o gospodarce nieruchomościami.
Już za trzy miesiące (1 września 2017 r.) w życie wejdzie nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami, która ma ułatwić rzetelne wykonywanie swojej pracy przez pośredników i zarządców nieruchomości, chroniąc jednocześnie interesy konsumentów.
Od momentu deregulacji obu wymienionych zawodów (co nastąpiło 1 stycznia 2014 r.) konsumenci musieli godzić się z ryzykiem zatrudniania osób, które nie posiadały odpowiednich kompetencji. Dochodzenie swoich racji w przypadku sporów utrudniał brak ustawowych definicji związanych z wykonywaniem pracy czy to pośrednika w obrocie nieruchomościami, czy zarządcy nieruchomości. Nowa ustawa likwiduje ten problem, wprowadzając potrzebne pojęcia. Pośrednika i zarządcę definiuje jako osoby, które wykonują swoje obowiązki odpłatnie, w sposób przemyślany, ciągły i powtarzalny.
Samo przykładne wykonywanie swoich obowiązków przez pośredników i zarządców było utrudnione wskutek odebrania im podczas deregulacji prawa do korzystania z niektórych baz i rejestrów, takich jak m.in. ewidencja ludności czy rejestr posiadaczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Bez możliwości wglądu do tych baz znacznie utrudniony był dostęp do informacji na temat osób zameldowanych w danym lokalu lub sprawdzenie, czy prawo do lokalu nie zostało przekazane innym osobom. Od września profesjonaliści odzyskają odebrane im uprawnienia.
Ustawodawca nie tylko nadał w nowelizacji dodatkowe prawa pośrednikom oraz zarządcom, ale i wprowadził możliwość nakładania na nich kar finansowych. Konkretnie: kar za brak obowiązkowego w przypadku tych zawodów ubezpieczenia OC. Od września będzie istniał obowiązek dołączania do każdej umowy pośrednictwa i zarządzania nieruchomością potwierdzenia posiadania odpowiedniej polisy. Jeśli na życzenie konsumenta pośrednik albo zarządca nie okaże dokumentu ubezpieczenia, będzie się musiał liczyć z karą finansową, którą może nałożyć na niego Inspekcja Handlowa.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!