- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Ile w 2017 r. można zarobić na wynajmie mieszkania w Warszawie?
Warszawa i Gdańsk to miasta zapewniające największe szanse na wysoką rentowność wynajmu mieszkań w 2017 roku. Na lokatorach w stolicy możemy zarobić nawet 4 razy więcej niż na bankowych depozytach!
Minusem inwestowania w wynajem w Warszawie czy Gdańsku lub innych dochodowych lokalizacjach jest niestety wysoka cena metra kwadratowego na tamtejszych rynkach nieruchomości, co wymusza wyłożenie sporej ilości gotówki w momencie zakupu lokalu czy domu, z którego wynajmu zamierzamy czerpać zyski. Na na jaki zarobek można zatem liczyć w stolicy? Wynajem w Warszawie przynosi rocznie od 5% do 6% zysku netto. Nie znaczy to jednak, że dokładnie tyle będzie zarabiać każda osoba wynajmująca tam lokal. Warto pamiętać, że wartości te mogą okazać się znacznie mniejsze, jeśli przepłacimy za mieszkanie lub nie weźmiemy pod uwagę dodatkowych kosztów, które mogą wiązać się z zakupem konkretnego lokalu. Dotyczy to przede wszystkim osób, które są nabyć mieszkanie na kredyt.
Jak obliczyć zysk z wynajmu?
Wyliczając prognozowaną stopę zwrotu z inwestycji mieszkaniowej, popełniamy często podstawowy błąd, nie uwzględniając wszystkich kosztów, jakie wiążą się z posiadaniem na własność mieszkania. O ile pamiętamy, że kwotę, którą będziemy otrzymywać od najemców, należy pomniejszyć o czynsz, to nie doliczamy przyszłych kosztów remontowych oraz niektórych opłat administracyjnych, takich jak np. podatek od nieruchomości czy kosztów użytkowania wieczystego gruntu, jeśli dany budynek stoi na terenie dzierżawionym. Pamiętajmy również, że kwota zainwestowana w zakup nieruchomości na wynajem, powinna być powiększona również o koszt aktu notarialnego (aktu przeniesienia własności), który przy 40-metrowym mieszkaniu w stolicy wynosi ok 2000 zł.
Niedoszacowanie wydatków, jakie ponieśliśmy i będziemy ponosić w związku z zakupem i utrzymaniem mieszkania to najczęstsza pomyłka, przez którą nasze realne zyski z wynajmu mogą stopnieć nawet o 1-2 p.p. rocznie, w stosunku do wcześniejszych prognoz.
Uważaj na kredyty
Jeśli dopiero inwestujesz w mieszkanie na wynajem, dwa razy się zastanów, zanim weźmiesz na nie kredyt. Choć oprocentowanie tego typu produktów finansowych jest obecnie niskie (choć tylko ze względu na niski WIBOR - marże banków są z kolei niepokojąco wysokie w porównaniu do lat ubiegłych), to odsetki będą obniżać Twój zysk. Ten będzie topniał jeszcze bardziej w przyszłości, gdy będą rosły stopy procentowe NBP, a wraz z nimi WIBOR, który stanowi zmienny składnik oprocentowania kredytów hipotecznych. Jeśli założymy, że kredyt będzie Cię kosztował 5% rocznie, Twój zysk z wynajmu - choćby w Warszawie - może okazać się o wiele niższy niż na lokatach lub wręcz zerowy.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!