- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Cena mieszkania zależy od etapu budowy. Kiedy najtaniej?
Decydując się mieszkanie - czy to pod inwestycję, z myślą o zyskach z wynajmu, czy to z zamiarem zdobycia upragnionych czterech kątów - warto wiedzieć, na którym etapie budowy nieruchomości zakup najbardziej się opłaca. W grę może wchodzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności na uzyskanym rabacie.
Rok 2016 był przełomowy pod względem popytu na rynku nieruchomości. Rekordy sprzedaży odnotowano przede wszystkim na rynku pierwotnym. Przyczyniły się do tego nie tylko zapowiedzi końca udzielania dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych, ale przede wszystkim niskie stopy procentowe. To inwestorzy stanowili główną siłę nabywczą. Dowodem na to jest fakt, że co drugie mieszkanie było w ubiegłym roku kupione za gotówkę.
Największy popyt na II i III etapie budowy
Ze względu na olbrzymie zainteresowanie nabywców, deweloperzy nie muszą przygotowywać rabatów, by ściągnąć uwagę klientów, w okresach budowy cieszących się największą sprzedażą. A te zwykle przypadają na II i III etap inwestycji deweloperskich. Jest to czas, w którym postęp prac budowlanych jest już na tyle zaawansowany, że nie musimy już ryzykować zakupu "dziury w ziemi", a okres pozostały do terminu oddania budynku w użytkowanie nie przekracza roku. Kupując w tym czasie, klienci mogą liczyć na duży wybór mieszkań, mogąc w łatwiejszy sposób odszukać mieszkanie najlepiej dopasowane do własnych oczekiwań. Trudniej jednak wynegocjować korzystne rabaty.
Największe obniżki na ostatnie mieszkania
Nawet w przypadku inwestycji bardzo popularnych wśród nabywców zawsze deweloperzy pozostają z problemem sprzedaży ostatnich kilku mieszkań - tych najmniej atrakcyjnych z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Zwykle są to mieszkania o największej powierzchni, a przez to najdroższe, lub takie o nietypowym układzie pomieszczeń. Największym zainteresowaniem cieszą się 2- i 3-pokojowe lokale liczące od 50 m kw. do 65 m. kw., w których wygodnie może zamieszkać cała rodzina za przystępną cenę. W większych miastach nie ma też problemu ze sprzedażą najmniejszych mieszkań, których walory doceniają przede wszystkim inwestorzy. I choć wybór mieszkań po oddaniu bloku do użytkowania jest niewielki, to mamy największe szanse na wynegocjowanie bardzo niskiej ceny. Możemy liczyć nawet na kilkunastoprocentowe obniżki.
Kupując w przedsprzedaży, zyskasz do 10%
Na rabaty w podobnej wysokości mogą liczyć klienci decydujący się na zakup pierwszych mieszkań po rozpoczęciu budowy. Plusem jest wówczas największy wybór mieszkań. Niestety, na zamieszkanie w lokalu przyjdzie nam poczekać nawet do dwóch lat. Warto więc wziąć pod uwagę czas, w którym będziemy ponosić koszty kredytu hipotecznego (o ile zaciągnęliśmy go na zakup nieruchomości), który pomniejszy nasz rzeczywisty zysk, osiągnięty przez zakup mieszkania z rabatem od dewelopera. Dodatkową trudnością jest konieczność stałego monitorowania rynku w poszukiwaniu inwestycji, które zostały dopiero co rozpoczęte.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!