- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
6 ważnych zmian w ustawie o kredycie hipotecznym
Zatwierdzona przez Sejm ustawa o kredycie hipotecznym jest już na ostatniej prostej na drodze do opublikowaniu w Dzienniku ustaw. Zobacz, jakie zmiany ze sobą niesie i co one oznaczają dla konsumentów.
Choć ustawa jeszcze czeka na zatwierdzenie przez Senat i podpis prezydencki, to najprawdopodobniej to tylko formalność. Poniżej przedstawiamy 6 najważniejszych zmian, jakie już wkrótce mogą zacząć obowiązywać na rynku kredytowym.
1. Koniec kredytów walutowych
Ustawa pozwala na udzielanie kredytów hipotecznych w walucie innej niż złotówki tylko osobom, które osiągają większość dochodów w tej walucie. Mimo wszystko to już jedynie postawienie kropki nad i, ponieważ banki już od dawna ograniczyły sprzedaż kredytów walutowych, zgodnie z wydaną przez KNF w 2013 r. Rekomendacją S.
2. Opłaty za wcześniejszą spłatę tylko do 3 lat
I w tym przypadku zasady nakładane przez ustawę są już od dawna przestrzegane przez banki. Większość z nich nie pobiera opłat od nadpłat lub wcześniejszej całkowitej spłaty zadłużenia po przekroczeniu 3-5 lat od dnia podpisania umowy kredytowej. Teraz ten limit będzie wynosił 3 lata. Ustawa ogranicza przy tym maksymalną wysokość tego rodzaju opłat (do 3% w skali roku).
3. Decyzja kredytowa do 21 dni
Mimo że w praktyce większość banków wydaje decyzje kredytowe znacznie wcześniej, to już niedługo żaden z nich nie będzie mógł przekroczyć terminu 3 tygodni od przyjęcia kompletnego wniosku kredytowego.
4. Koniec sprzedaży wiązanej
Po wejściu w życie ustawy kredytobiorcy nie będą już zobowiązywani do korzystania z dodatkowych produktów banku (z wyjątkiem bezpłatnego rachunku otwieranego na potrzeby spłaty kredytu). Wciąż jednak banki będą mogły konstruować oferty w ramach sprzedaży łączonej, o ile będzie można z nich skorzystać także bez decydowania się na proponowane produkty dodatkowe.
5. Łatwiejsza restrukturyzacja
Zanim bank zechce zająć nieruchomość kredytobiorcy, który przestał spłacać raty, będzie musiał przedstawić mu propozycję restrukturyzacji zadłużenia. Jeśli mimo podjętych działań klient nadal nie będzie w terminie regulował należności, będzie miał aż pół roku na sprzedaż zadłużonego domu lub mieszkania na własnych warunkach. Dopiero po tym czasie nieruchomość będzie mógł zająć bank.
6. Bardziej przejrzyste reklamy
Ustawa nałoży na banki również nakaz przejrzystego konstruowania ofert kredytów hipotecznych. Te będą musiały m.in. zawierać wyszczególnione najważniejsze koszty oferty dla reprezentatywnego przykładu.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!