- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak rozumieć reprezentatywny przykład kredytu hipotecznego?
Już wkrótce banki będą mieć obowiązek publicznego prezentowania kosztów kredytu hipotecznego na reprezentatywnym przykładzie. Czy jednak będzie to kolejny wymóg, z którego konsumenci nie będą mieli żadnych praktycznych korzyści? Okazuje się, że nie. Reprezentatywny przykład kredytu potrafi wiele powiedzieć o jakości oferty hipotecznej danego banku.
Już teraz banki są zobowiązane prawnie do przedstawiania w reklamach warunków reprezentatywnej oferty kredytu gotówkowego. Jeśli nowa ustawa o kredycie hipotecznym wejdzie w życie (a wszystko wskazuje na to, że to tylko formalność), podobne zasady będą obowiązywać również w reklamach kredytów hipotecznych. Tylko - co to oznacza i ile rzeczywiście można dowiedzieć się z reprezentatywnego przykładu kredytu mieszkaniowego?
Reklamy mają być czytelniejsze
Przyjęta przez Sejm ustawa o kredycie hipotecznym nakłada na banki obowiązek konstruowania reklam kredytów mieszkaniowych i budowlanych w sposób przejrzysty i jednoznaczny. Oznacza to, że mają być zrozumiałe dla konsumentów, podając wszystkie niezbędne informacje w sposób widoczny. Jedną z zasad ma być zamieszczanie w reklamach reprezentatywnych przykładów ofert kredytowych, które ukazywałyby szczegółowe dane dotyczące kosztów oferty.
Jedna oferta – różne koszty
Warto podkreślić, że jedna oferta kredytowa może mieć wiele wariantów, wskutek czego różne osoby, o odmiennych zarobkach, historii kredytowej i statusie materialnym, mogą uzyskać kredyt o innych parametrach (różnej wysokości oprocentowania, prowizji itp.). Reklama musi jednak podawać koszty kredytu, a przedstawienie ich dla wielu wariantów oferty zwyczajnie nie jest możliwe. Właśnie dlatego banki stosują przykłady reprezentatywne.
Kredyt reprezentatywny, czyli jaki?
Zgodnie z zapisami ustawy kredytem reprezentatywnym jest kredyt, którego warunki zostaną zaoferowane minimum 2/3 kredytobiorców obsługiwanych przez dany bank, z uwzględnieniem średniego okresu spłaty i całkowitej kwoty kredytu. Jednym zdaniem - przykład reprezentatywny ma dotyczyć kredytów zaciąganych przez większość klientów hipotecznych banku. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na prezentowane przez bank koszty takiej oferty.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!