- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
21 dni - nowy czas na wydanie decyzji o kredycie hipotecznym
Jeśli Senat nie wniesie poprawek do ustawy o kredycie hipotecznym, a prezydent podpisze dokument, już od wakacji banki mogą mieć tylko 21 dni na wydanie decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego.
Kredyt hipoteczny to nie chwilówka (por. ranking chwilówek), decyzji kredytowej nie otrzymamy w kilka minut. Z tego zdaje sobie sprawę chyba każdy. Ale ile dokładnie trzeba czekać? Tu już nie ma jasnej odpowiedzi. Ustawodawca postanowił więc tę kwestię uregulować. Maksymalnie 3 tygodnie na wydanie decyzji kredytowej to nowy limit wprowadzany przez ustawę o kredycie hipotecznym, która właśnie została zatwierdzona przez Sejm. Do tej pory czas rozpatrywania wniosków był regulowany jedynie wewnętrznymi przepisami banków. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce to się zmieni. Czy będzie korzystniej dla klientów? Teoretycznie tak - w końcu będzie termin, którego wnioskodawcy będą mogli być pewni. W praktyce jednak zmienić się może niewiele.
Ile czasu trzeba czekać na decyzję kredytową?
Czy banki mają się czego obawiać w związku z koniecznością wydania w ciągu 21 dni odpowiedzi klientowi wnioskującemu o kredyt na dom lub mieszkanie? Raczej nie - przynajmniej większość z nich. Obecnie zdecydowana większość banków wydaje decyzje kredytowe w czasie krótszym niż wprowadzany limit. Standardowy czas na poznanie wstępnej decyzji sięga nawet kilku dni. Ta ostateczna zwykle wydawana jest w okresie do dwóch tygodni od przyjęcia wniosku od klienta. Dodajmy jednak, że dotyczy to kompletnych wniosków. Jeśli te jednak będą miały braki w dokumentacji i potrzebne będzie dostarczenie przez klienta dodatkowych zaświadczeń, czas ten może się wydłużyć.
Znaczących zmian nie będzie
Wciąż jednak niektóre instytucje potrzebują więcej czasu na rozpatrzenie wniosku klienta, zwłaszcza gdy sprawa dotyczy kredytu na budowę domu. 3 tygodnie to jednak bardzo realny czas, którego osiągnięcie podczas wydawania decyzji kredytowej nie powinno być problemem nawet dla tych bardziej opieszałych instytucji.
Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Jeśli Senat nie zgłosi poprawek do obecnej formy ustawy, trafi ona do kancelarii prezydenta, czekając na podpis. W przypadku przyjęcia ustawy, zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Od tego dnia będzie obowiązywał 3-miesięczny okres karencji, po którym ustawa zacznie obowiązywać banki. Oznacza to, że najprawdopodobniej zmiany wejdą w życie na początku wakacji 2017 roku.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!