- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Jak samemu wyczyścić BIK? (za darmo)
Czy wiesz, że wyczyścić swój BIK możesz całkowicie za darmo? Nie potrzebujesz do tego żadnej skomplikowanej wiedzy. Wystarczą dwa proste kroki.
W Internecie z łatwością można się natknąć na oferty firm, które za opłatą oferują „wyczyszczenie” BIK-u z negatywnych wpisów. Czy warto korzystać z ich usług? Zdecydowanie nie. Pozbyć się niechlubnej historii kredytowej można samemu, nawet nie wiedząc, który kredyt psuje nam wiarygodność finansową. Od czego zacząć?
Ustal, który kredyt psuje Twoją historię
Nie warto usuwać całej swojej historii kredytowej. Pamiętaj, że ona może, a wręcz powinna działać na Twoją korzyść. Jeśli w Twoim raporcie BIK będą same pozytywne informacje, czyli te o regularnych spłatach zobowiązań kredytowych, bank zobaczy, że warto Ci zaufać, pożyczając pieniądze, bo przecież do tej pory rzetelnie wywiązywałeś się z obowiązków ratalnych.
By poprawić swoją historię kredytową, najpierw zidentyfikuj, który kredyt ją psuje. Czasem jednak możesz nie pamiętać, z którego zobowiązania nie wywiązywałęś się terminowo. Ustalić to możesz w prosty sposób – pobierając z BIK-u raport Informacja ustawowa, w którym będziesz mógł prześledzić historię swoich spłat. Ustawa gwarantuje Ci możliwość uzyskania takiego raportu bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Wystarczy zarejestrować się na portalu BIK. Jeśli czytanie Informacji ustawowej sprawia Ci trudności lub chcesz poznać więcej danych o Twoich zobowiązaniach (np. Twoją ocenę scoringową), wybierz dużo czytelniejszy raport Profil Kredytowy Plus, zawierający obszerniejszy zbiór informacji o historii Twoich spłat, podany w przystępnej formie. Niestety aktualizacje tego raportu są już płatne (36 zł).
Jak usunąć dane z BIK-u?
Gdy już dowiesz się, które informacje musisz usunąć, by poprawić swoją wiarygodność, udaj się do danego kredytodawcy i złóż za jego pośrednictwem prośbę o wycofanie zgody na przetwarzanie danych przez BIK o spłaconym zobowiązaniu. Pamiętaj, że będziesz miał taką możliwość tylko wtedy, gdy zobowiązanie zostało już zamknięte. Bank przekaże odpowiednią dyspozycję do BIK-u, który zaktualizuje raport o Tobie.
Wyczyszczenie BIK-u nie zawsze możliwe
Nie w każdym przypadku będziesz miał możliwość usunięcia z BIK-u niewygodnych dla Ciebie danych o kredycie. Nie będzie to możliwe w przypadku zobowiązań, w których spłacie opóźniłeś się przynajmniej raz o 60 dni. Informacje o nich będą dostępne dla banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych jeszcze przez 5 lat po całkowitej spłacie tego zadłużenia. Dopiero po tym czasie będziesz mógł zawnioskować o usunięcie tych danych z BIK-u. Warto w takim wypadku pamiętac, że zła historia w BIK nie przekreśla szans na pozyskanie gotówki. Zawsze można przejrzeć oferty chwilówek bez BIK które choć mogą być obarczone wysokimi kosztami, to często są ratunkiem w nagłych finansowych potrzebach.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!