- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
- Kredyty dla firm
- Lokaty bankowe
Banki będą zwracać prowizje od kredytów hipotecznych
Osoby przymierzające się do wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego mają powody do radości. Już wkrótce będą to mogli zrobić bez konieczności płacenia prowizji od wcześniejszej spłaty, w dodatku bank będzie musiał im zwrócić część prowizji, którą pobrał za udzielenie kredytu.
Jeszcze w tym roku Ministerstwo Finansów ma zakończyć pracę nad ustawą o kredycie konsumenckim, której celem jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy MCD, zabezpieczającej interesy konsumentów. Co się zmieni?
Zwrot kosztów po wcześniejszej spłacie
Projekt ustawy ma zobowiązać banki do oddawania klientom poniesionych przez nich kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego - w części odpowiadającej okresowi, o jaki została skrócona umowa. Jak to rozumieć? Jeśli umowa kredytu (z prowizją np. 5%) została podpisana na 20 lat, ale kredytobiorca zdecydował się zwrócić cały dług już po dwóch latach, oszczędza nie tylko na odsetkach, które byłyby naliczane w każdej kolejnej racie, ale i bank zwróci mu proporcjonalną część prowizji czy składki ubezpieczeniowej (jeśli była pobrana z góry). Oznacza to, że odzyska 18/20 kwoty prowizji, bo aż 18 lat przed terminem została zakończona umowa kredytu. To samo dotyczy innych opłat, z wyjątkiem tych okołokredytowych, takich jak opłaty notarialne.
Koniec z prowizją za wcześniejszą spłatę
Banki nie będą też mogły naliczać prowizji za wcześniejszą spłatę po pierwszym roku trwania umowy. Jeśli kredytobiorca spłaci zadłużenie w ciągu pierwszych 12 miesięcy, bank będzie nadal miał prawo zażądać od niego dodatkowej prowizji (choć jej wysokość zostanie ograniczona - nie będzie mogła przewyższać kwoty odsetek). Po tym okresie konsumenci będą mieć praw zwrócenia bankowi całej lub części kwoty zadłużenia bez dodatkowych kosztów.
Projekt ustawy ma szansę zostać zakończony jeszcze w tym roku, więc w przypadku osób, które planują w najbliższym czasie spłacić swój kredyt mieszkaniowy, zalecamy tymczasowe wstrzymanie się z decyzją - już wkrótce będzie można zyskać na takiej operacji dużo więcej niż jedynie ulgę w związku z pozbyciem się zadłużenia.
Podobne artykuły:
- Rzecznik Finansowy będzie aktywniej pomagał frankowiczom 2020-01-22
- Po jaką kwotę kredytu hipotecznego sięga młody Kowalski? 2019-09-30
- Condohotele - zysk wyższy niż na lokacie? 2019-09-27
- Program Mieszkania Plus zyska więcej gruntów pod budowę osiedli 2019-03-27
- Kredyt mieszkaniowy a budowlany: czym się różnią? 2018-10-27
- Czy rynek wtórny w początku 2019 r. czeka paraliż? 2018-10-17
- Niższa marża w promocji kredytu mieszkaniowego mBanku 2018-10-15
- W 2019 r. w Radomiu ruszy budowa lokali w Mieszkaniu Plus 2018-09-30
- Program Czyste Powietrze: dopłaty do 90% kosztu zakupu systemów grzewczych 2018-09-30
- Deutsche Bank rezygnuje z kredytów hipotecznych w euro 2018-08-22
Porady
Kalkulatory
kredytowe
Policz, co się opłaca
Poradnik
kredytobiorcy
Co, jak, gdzie
Okiem blogera
Wejdź, przeczytaj, dowiedz się!